Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Wojewoda przywrócił możliwość porodów rodzinnych w szpitalach

OPRAC.:
Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Od 16 grudnia 2020 roku porody rodzinne w województwie kujawsko-pomorskim znów są możliwe
Od 16 grudnia 2020 roku porody rodzinne w województwie kujawsko-pomorskim znów są możliwe Archiwum Polska Press
Wojewoda kujawsko-pomorski odwołał zakaz porodów rodzinnych. Kobiety w Kujawsko-Pomorskiem znów mogą rodzić z osobami towarzyszącymi, w warunkach stanu epidemii Covid-19 w Polsce.

Zobacz wideo: Małe miejscowości bez szczepień przeciw Covid-19?

5 października 2020 roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski zalecił kierownikom prowadzącym działalność leczniczą na terytorium województwa „odwołać w szpitalnych oddziałach ginekologiczno-położniczych obecność osób towarzyszących przy porodach (porody rodzinne)”.

Fundacja Rodzić po Ludzku domagała się wyjaśnień

- Otrzymywaliśmy zgłoszenia od przyszłych rodziców, że szpitale na podstawie zakazu wojewody, zlikwidowały porody rodzinne. Nasza Fundacja skierowała do wojewody wniosek z zapytaniem o podstawę prawną wydanego zakazu - informuje Maria Godlewska, radczyni prawna Fundacji Rodzić po Ludzku.

Polecamy

Wojewoda kujawsko-pomorski w swojej odpowiedzi tłumaczył, że wydał wyłącznie zalecenie odwołania porodów rodzinnych, które nie miało formy polecenia, ani nie było decyzją administracyjną zmuszającą szpitale do jego zastosowania.

- Wydanie takiego „zalecenia” swoim jednostkom zależnym, szczególnie pod kątem finansowania, nie pozostawiało dyrektorom przestrzeni na podjęcie odmiennej decyzji w tym zakresie. 5 października 2020 roku zakaz porodów rodzinnych zaczął obowiązywać na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego - komentuje Maria Godlewska.

Fundacja Rodzić po Ludzku złożyła wniosek o zmianę tego zalecenia i zaalarmowała Ministerstwo Zdrowia. Fundacja złożyła też wniosek o uzyskanie dostępu do informacji publicznej z zapytaniem czy wydanie zalecenia zostało poprzedzone ustaleniami z konsultantami wojewódzkimi z dziedziny neonatologii oraz ginekologii i położnictwa, czy zalecenie było konsultowane z lekarzami, naukowcami oraz czy zostało wydane w oparciu o analizą badań naukowych. Zdaniem Fundacji zalecenie wojewody kujawsko-pomorskiego stało w sprzeczności z wytycznymi WHO oraz nie znajdowało uzasadnienia w aktualnie obowiązujących badaniach naukowych dotyczących zasad postępowania w trakcie porodu w czasach Covid-19.

Wojewoda kujawsko-pomorski przywraca porody rodzinne

16 grudnia 2020 roku wojewoda kujawsko-pomorski odwołał zalecenie w zakresie zakazu porodów rodzinnych. Kobiety w województwie kujawsko-pomorskim znów mogą rodzić z osobami towarzyszącymi

Jak informuje Fundacja Rodzić po Ludzku, według aktualnie obowiązujących zaleceń Ministerstwa Zdrowia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii Covid-19 w Polsce, z dnia 15 lipca 2020 r. szpital, który spełnia warunki do przeprowadzenia takiego porodu, tzw. minimalne wytyczne:

  • wypełnienie przez osobę towarzyszącą ankiety epidemiologicznej,
  • noszenie przez nią maski i rękawiczek,
  • przebywanie w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny,
  • pozostawanie na terenie szpitala do 2 godzin po porodzie,
  • przy czym wyłączeniu podlegają osoby towarzyszące pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji

powinien realizować prawo pacjentki do obecności osoby bliskiej podczas porodu.

Komunikat w tej sprawie przysłał Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. W tej placówce porody rodzinne zostały przywrócone z dniem 18 grudnia. - W Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej, rodzącej kobiecie towarzyszyć może jedna osoba - informuje Kamila Wiecińska, rzecznik prasowy Szpitala Biziela. - Osoba towarzysząca może towarzyszyć rodzącej od aktywnej fazy porodu, określonej przez położnika. Do tego czasu osoba towarzysząca dla własnego bezpieczeństwa powinna pozostawać poza szpitalem. O postępie porodu i możliwości dołączenia do rodzącej na sali porodowej osoba towarzysząca powiadomiona zostanie telefonicznie przez rodzącą lub personel sali porodowej - dodaje.

Osobie towarzyszącej w Szpitalu Biziela zostanie pobrany wymaz i przeprowadzony szybki test w kierunku Covid-19, na poziomie Izby Przyjęć, na koszt szpitala. Wyłącznie wynik ujemny i brak objawów opisywanych u pacjentów Covid pozytywnych umożliwi dalszy pobyt osoby towarzyszącej w szpitalu. Para, która nie zdecyduje się na poród rodzinny lub nie może odbyć porodu rodzinnego ze względu np. na kwarantannę, uzyska możliwość wideotransmisji z sali porodowej od momentu porodu przez okres do 2 godzin po porodzie. W tej sytuacji oddział zapewnia bezpłatny dostęp do środków komunikacyjnych (tablet z dostępem do Internetu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo