Szpitale, także bydgoskie, nie miały pieniędzy nawet na zakup podstawowych środków ochrony medycznej personelu. Wysyłały dramatyczne apele, prosząc o pomoc. Na uzupełnienie braków zrzucali się mieszkańcy, na przykład przekazując datki w ramach akcji „Wspieramy bydgoskie szpitale”. Po miesiącu walki z pandemią koronawirusa rząd znalazł dodatkowe pieniądze na ten właśnie cel.
- Zgodnie ze zmianą planu finansowego na rok 2020, oddział otrzymał z budżetu państwa na walkę z koronawirusem dodatkowe środki: ponad 18 milionów złotych na leczenie szpitalne i 220 tysięcy złotych na transport sanitarny – informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia przygotowało narzędzia finansowe, które powinny zapewnić szpitalom stabilizację finansową w czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie płatności, które dotyczą COVID-19, są płatnościami ponadnormatywnymi.
Koronawirus: aktualizowany raport z województwa kujawsko-pomorskiego
KP NFZ otrzymał na walkę z koronawirusem dotację, która przekazana zostanie świadczeniodawcom. - Wszystkie szpitale jednoimienne zakaźne oprócz tego, że dostaną rekompensowany ryczałt, otrzymają także finansowanie za każde świadczenie związane z COVID-19 – zapewnia Barbara Nawrocka. - Ponadto, dostaną jeszcze środki za tzw. gotowość. To pozwoli na pełne zabezpieczenie finansowe szpitali w tym trudnym czasie.
Barbara Nawrocka przypomina, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wskazanych 5 placówek, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem. Są to: Jednoimienny Szpital Zakaźny w Grudziądzu, wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu oraz Nowy Szpital w Świeciu.
- Obecnie oddział NFZ jest na etapie analizowania rachunków przesyłanych przez wskazanych świadczeniodawców – tłumaczy Barbara Nawrocka. - I zapewniam, że środki w budżecie funduszu są zabezpieczone.
Rozliczą się wstecz
Narodowy Fundusz Zdrowia, jak informuje rzeczniczka oddziału, zwiększył również wyceny punktów dla świadczeń, które są w ryczałtach: z 1 zł na 1,05 zł. Zmiana finansowania została uwzględniona wstecznie, czyli od 1. stycznia 2020 r. - Oznacza to, że szpitale sieciowe dostały dodatkowy zastrzyk finansowy. Dla kujawsko-pomorskich placówek jest to 88 milionów 912 tysięcy złotych – wylicza Barbara Nawrocka. - Stosowne aneksy placówki już otrzymały. Wszystkim świadczeniodawcom (na ich wniosek) mającym umowę z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, które ze względu na epidemię koronawirusa musiały znacznie ograniczyć wykonywanie świadczeń, fundusz będzie płacił systematycznie jedną dwunastą rocznego kontraktu miesięcznie.
Wystawią częściej faktury
Poza tym, znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków umów przewiduje również częstsze i szybsze wypłaty.
- Każdy świadczeniodawca może nawet cztery razy w miesiącu wystawić fakturę – podkreśla Barbara Nawrocka. - Czas płatności skrócił się z 14 do 5 dni i zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia oddział funduszu dokonuje płatności w możliwie najkrótszym czasie.
