Z powodu pandemii koronowirusa igrzyska olimpijskie w Tokio, zaplanowane na 2020 rok, zostały przesunięte o 12 miesięcy. W lipcu br. do stolicy Japonii poleciało 30 zawodników z województwa kujawsko-pomorskiego, co stanowiło ponad 14 proc. całej biało-czerwonej ekipy.
Sportowcy z regionu wywalczyli 5 medali; najskuteczniejsza była lekkoatletka Iga Baumgart-Witan z BKS Bydgoszcz, która wróciła ze złotem i srebrem. Srebrne krążki zdobyły ponadto wioślarki: Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) i Katarzyna Zilmann (AZS UMK Toruń) oraz żeglarka Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń). Na najniższym stopniu podium stanęła Helena Wiśniewska, kajakarka Zawiszy Bydgoszcz.
Warto dodać, że inni reprezentanci naszego regionu aż 10-krotnie zajmowali pozostałe miejsca punktowane (4-8).
W Tokio, podczas paraolimpiady, Kujawsko-Pomorskie miało 5 sportowców. Medalu zdobyć się nie udało, najbliżej szczęścia (4. pozycja) był kulomiot Tomasz Paliński ze Startu Bydgoszcz.
Kujawsko-Pomorska Rada Olimpijska swoje początki datuje na 1935 rok i jest najstarszym tego typu podmiotem działającym w naszym kraju. Członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego zostać jednak nie mogła, bo ten przywilej zarezerwowany był dotychczas wyłącznie dla związków sportowych. Teraz to się zmieni.
- Aby zostać członkiem PKOl. trzeba mieć rekomendacje od przynajmniej dwóch związków. My dostaliśmy pozytywne opinie m.in. od władz podnoszenia ciężarów, kajakarstwa czy tenisa stołowego. Na wtorek, 21 grudnia zaplanowano obrady zarządu PKOl. i jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to zostaniemy pełnoprawnymi członkami. Będziemy mogli brać udział w głosowaniach, kandydować od różnych komisji itd. - mówił z nieukrywaną radością Krzysztof Zieliński, prezes Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej.
W sobotę wręczono też kolejne medale z okazji 100-lecia powrotu regionu do macierzy, które ufundowała K-PRO. Otrzymali je m.in.: Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Marek Leśniewski, srebrny medalista z Seulu'88 w kolarskiej jeździe drużynowej na czas oraz sztangista Bartłomiej Adamus z Zawiszy, siódmy zawodnik tokijskich igrzysk.
Partnerem głównym wydarzenia organizowanego przez Kujawsko-Pomorską Radę Olimpijską był Totalizator Sportowy Oddział Bydgoszcz. Partnerzy wspierający: Bydgoskie Centrum Sportu, restauracja Wodnik i Mat-Bud Materiały Budowlane. Wśród patronów medialnych były m.in. redakcje "Expressu Bydgoskiego", "Gazety Pomorskiej" oraz "Nowości. Dziennika Toruńskiego".
