Kuć na podium w Londynie

Sławomir Kabat
W sztafecie 4x100 m Polacy z Dariuszem Kuciem (Zawisza) w składzie zdobyli brązowy medal, a Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) uzyskała najlepszy wynik od dwóch lat w biegu na 3 km z przeszkodami.

Na prestiżowy ósmy w cyklu Diamentowej Ligi mityng zostało zaproszonych pięcioro Polaków, w tym dwoje przedstawicieli regionu. Wszyscy biało-czerwoni startowali drugiego dnia, w sobotę. Wydarzeniem było zwycięstwo Adama Kszczota w biegu na 800 m w czasie 1:44.51. Na ostatnich metrach zawodnik RKS Łódź wyprzedził Kenijczyka Joba Kinyora (1:44.60). Polak po raz pierwszy w karierze pokonał Sudańczyka Abubakera Kakiego (1:46.05), wicemistrza świata z Daegu (2011).<!** reklama>

W pchnięciu kulą Tomasz Majewski czterokrotnie przekroczył 21 metrów zajmując z wynikiem 21.28 drugie miejsce, o sześć centymetrów dalej pchnął Amerykanin Reese Hoffa, niepokonany w ostatnich sześciu startach. Trzeci był Kanadyjczyk Dylan Armstrong (20.46).

Szybsi od Brytyjczyków

Biegnąca na pierwszym torze sztafeta 4x100m (Kamil Masztak, Dariusz Kuć - Zawisza Bydgoszcz, Robert Kubaczyk i Kamil Kryński) osiągnęła czas 38.78 plasując się na trzeciej pozycji. Wygrali zawodnicy Trynidadu i Tobago (38.23) przed Holandią (38.70). Brytyjczycy (Christian Malcolm, Dwain Chambers, James Ellington, Mark Lewis-Francis) kończyli bieg o dwie setne za Polakami.

W biegu przeszkodowym Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek), piąta na mecie, uzyskała swój najlepszy wynik od dwóch lat - 9:34.14, najszybsza była Rumunka Ancuta Bobocel (9:27.24). Angelika Cichocka była szósta na 800 m (2:02.09), zwyciężyła Molly Beckwith (USA) 2:00.68, ten sam czas uzyskała Kenijka Janet Japkosgei.

Tymińska w kadrze na IO

Trzy sobotnie starty Karoliny Tymińskiej podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Wielobojach w Warszawie przesądziły o jej zakwalifikowaniu do ekipy olimpijskiej. Zawodniczka SKLA Sopot przebiegła 100 m pł w czasie 13,55, skoczyła wzwyż 1,69 i pchnęła kulą na odległość 14,63. 7 lipca startowała w Białogardzie rzucając oszczepem 38,17, a w biegu na 200 m uzyskała czas 24,06. Łącznie w pięciu konkurencjach zgromadziła 4328 punktów, wypełniając postawiony warunek kwalifikacji olimpijskiej - 4300 punktów.

Kwietniowa kontuzja Karoliny Tymińskiej spowodowała, że start w Białogardzie był jej pierwszym od marcowych Halowych Mistrzostw Świata w Stambule, w których uplasowała się na czwartej pozycji.