Książki w salonie, sypialni i kuchni – domowe porządki
Przynajmniej dwa razy w roku warto odkurzyć wszystkie półki z książkami. Boże Narodzenie i Wielkanoc to idealne momenty na zaplanowanie takich porządków w naszym harmonogramie. Zanim jednak ponownie zaczniemy układać książki na półkach, zróbmy najpierw mały remanent.
Na pewno każdy z nas ma w domu książki, z których dzieci już wyrosły, nietrafione prezenty i pozycje, do których już nie będziemy wracać. Przejrzyjmy dokładnie naszą domową bibliotekę i pozbądźmy się ich bez żalu. Niepotrzebne książki możemy przekazać, np. znajomym, do biblioteki, sklepu charytatywnego czy szpitala, dzięki czemu zyskają nowe życie. Takie przedświąteczne porządki sprawią, że nie tylko dom będzie błyszczał, ale wygospodarujemy również mnóstwo miejsca na nowe lektury.
Przechowywanie książek – sprawdzone sposoby
Nawet w niewielkim salonie czy sypialni możemy zaprojektować domową biblioteczkę. Szczególnie dekoracyjnie będą się prezentować na półkach wydania albumowe i książki z oryginalnymi okładkami, między którymi możemy ustawić ramkę ze zdjęciem czy ręcznie robiony wazon.
Wykorzystajmy sprawdzone pomysły na eksponowanie książek:
- wg kolorów – grupujemy książki kolorami grzbietów i ustawiamy obok siebie egzemplarze w podobnej tonacji kolorystycznej. Książki ułożone w taki sposób na pewno będą się pięknie prezentować, ale pomysł na taki układ naszych lektur może obruszyć niejednego bibliofila;
- alfabetycznie – kluczem do ustawienia książek na półkach jest alfabet. Ten sposób najlepiej się sprawdzi, gdy chcemy wyeksponować na półkach duży księgozbiór;
- wg kategorii – wybierzmy nasze ulubione gatunki np. literaturę piękną, poezję oraz albumy z malarstwem i ułóżmy je na półkach obok siebie;
- wg wielkości – najlepiej ustawiać książki od największej do najmniejszej.
Aby nasz reprezentacyjny księgozbiór przyciągał wzrok i był prawdziwą ozdobą aranżowanego wnętrza, warto wykorzystać niestandardowe rozwiązania. Unikajmy więc ustawiania książek w długich rzędach, zróbmy zabawne sterty i pobawmy się przestrzenią na półkach i regałach. Dodatkowo ustawmy między książkami ramki ze zdjęciami czy dekoracyjne pamiątki z podróży.
Półki, regały, szafki, parapety…
Jeśli chcemy, żeby książki we wnętrzu stanowiły jego prawdziwą ozdobę, to unikajmy masywnych regałów i starannie przemyślmy, jakie pozycje z księgozbioru chcemy wyeksponować na półkach. Wybierzmy książki, do których lubimy często sięgać, lektury jeszcze nieprzeczytane i takie, które mają ładne i oryginalne obwoluty oraz grzbiety. Pozostałe książki schowajmy w zamkniętych szafkach i szafach, żeby się nie kurzyły.
Wybierajmy subtelne, asymetryczne i ażurowe regały oraz półki o ciekawym designie, wykonane z solidnych materiałów.
We wnętrzach w stylu klasycznym, skandynawskim i boho doskonale się sprawdzą meble z naturalnego drewna. W industrialnych i minimalistycznych pomieszczeniach najlepiej zaprezentują się półki i regały metalowe oraz połączenia stali, blachy i drewna. We wnętrza w stylu glamour idealnie wkomponują się meble w kolorze złota i srebra z ozdobnym podświetleniem.
Montujmy półki na różnych wysokościach i w nietypowych miejscach, np. nad drzwiami, w przedpokoju, łazience lub nad wezgłowiem łóżka, między oknami czy nad blatem w kuchni. Do eksponowania książek wykorzystujmy parapety, zabudowę grzejników i komody.
W naszej galerii inspiracji pokazujemy, jak ciekawie można zaaranżować książki we wnętrzu:
