Karty książki wydanej w sepii sprawiają wrażenie odnalezionych gdzieś po latach. I tylko zapach świeżego druku zdradza, że to stylizacja na „stare”, ale w pełni uzasadniona co do zwartości, jak i genezy powstania publikacji pt. „Okruchy wspomnień”
Felietony pisane do popularnego „Dzienniczka”
- Robiąc porządki w notatkach ojca, wraz z mamą znalazłyśmy felietony Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Ukazywały się one w „Dzienniku Wieczornym”, w książkę nigdy nie zostały one zebrane. Stwierdziłyśmy, że warto je wydać. Publikacji nadałam podtytuł „Most Królowej Jadwigi w pigułce”, ponieważ większość z tych felietonów jest właśnie z powieści (choć minimalnie różnią zapisem z bydgoskiej sagi). Są także felietony z bieżącego życia ówczesnej Bydgoszczy, gdyż teksty te były pisane z tygodnia na tydzień – opowiada nam Elżbieta Kamińska-Zielińska, która do zebranych felietonów swego ojca przygotowała grafiki. - To taki mój mały wkład – mówi skromnie artystka, która już wcześniej swoimi grafikami opatrzyła limitowaną edycję wznowionego wydania „Mostu Królowej Jadwigi", jakie ukazało się w związku z 30. rocznicą pierwszego wydania tej powieści w 1984 r.
W tworzeniu grafik pomagali bydgoszczanie
W najnowszej książce grafik jest 20-30, są różne, przedstawiają dawną Bydgoszcz, ale i tą współczesną Jerzemu Sulimie-Kamińskiemu.
- Po lekturze felietonów nad grafikami pracowało mi się z przyjemnością – przyznaje Elżbieta Kamińska-Zielińska i dodaje, że w powstawianiu niektórych pomagali bydgoszczanie. - Tak było np. w przypadku grafiki do tekstu o maglu. Bydgoszczanie pomogli odszukać źródła, abym mogła go narysować. Z kolei do felietonu o „szwederowskich lujaszkach” podeszłam przekornie, chcąc pokazać, że dawne Szwederowo to były też zabytki, np. kościół, który został zburzony, odtworzyłam go w grafice.
Oficjalna premiera we wrześniu
Książka „Okruchy wspomnień” mogła zostać wydana dzięki stypendium artystycznemu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, a także kilku prywatnych sponsorów.
Książkę przedsłowiem opatrzył Zbigniew Ostrowski, który współpracował z Jerzym Sulimą-Kamińskim i bardzo dobrze znał pisarza.
Myślę, że powstała kolejna, fajna bydgoska książka, którą chcę przypomnieć twórczość mojego ojca, pisarza i bydgoszczanina. Osoby, którego go znały, wiedzą, kim był, znają jego książki. Chcę jednak trafić również do młodszego pokolenia.
Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego
Oficjalna promocja książki „Okruchy wspomnień”, czyli „Most” w pigułce na podstawie felietonów Jerzego Sulimy-Kamińskiego odbędzie się 21 września o 17.00 na Urodzinach Sulimy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Kończy się remont schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy:
