Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka też ma swoje święto

TOMASZ SKORY
„Uwolnij swoje książki i dziel się z innymi radością czytania” - pod takich hasłem w najbliższą środę odbędzie się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

„Uwolnij swoje książki i dziel się z innymi radością czytania” - pod takich hasłem w najbliższą środę odbędzie się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

Kupujemy książki, czytamy je i odkładamy na półkę. Przeczytane leżą i się kurzą, tymczasem książka żyje tylko wtedy, gdy ma czytelnika. O tym, że warto ją przekazać dalej, przekonać będą się mogli ci, którzy w środę w godzinach od 11 do 13 odwiedzą Wyspę Młyńską. <!** reklama>

Idea święta uwalnianej książki narodziła się 8 lat temu. Pomysł, znany na świecie pod nazwą bookcrossing, polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, by ktoś jeszcze mógł je przeczytać.

W Bydgoszczy święto rozpocznie się przemarszem dzieci, które o godz. 10 wyruszą spod ZSM nr 1 przy ul. Świętej Trójcy 37 i przejdą na Wyspę Młyńską, rozdając po drodze książki mieszkańcom. Orszak poprowadzą pisarka Joanna Olech, honorowy gość obchodów, i Jolanta Niwińska, ogólnopolska koordynatorka bookcrossingu. Na miejscu bydgoszczanom czas urozmaicać będą spotkania autorskie z twórcami, wydawcami, konkursy i wystawy. Po zakończeniu akcji bydgoscy uczniowie spotkają się z Joanną Olech w MOK-u, a w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 będzie można porozmawiać o niecodziennych pasjach z przedstawicielami kurkowych bractw strzeleckich z Gdyni i Torunia.

O akcji uwalniania książek przeczytać można na stronie www.bookcrossing.pl. Zarejestrować tam można pozycje, które chcielibyśmy przekazać dalej, a także znaleźć informację, jakie tytuły znajdują się aktualnie w obiegu. Jak dotąd dzięki akcji uwolnionych zostało ponad 143 tysiące książek.

Przedsmak imprezy poczuć można będzie już dziś w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie o godz. 11 rozpocznie się Święto Słowa. XI edycja imprezy, zatytułowana „Spotkanie z mistrzem słowa i z mistrzem palety”, poświęcona będzie kulturze i pięknu mowy polskiej oraz walorom myśli wyrażanych w słowach. Ze względu na obchody Roku Leona Wyczółkowskiego, czytelnikom przybliżona zostanie też sylwetka i dzieła artysty.

W programie znajdzie się spotkanie warsztatowe z Urszulą Guźlecką, dziennikarką i Mistrzem Mowy Polskiej, posłuchać będzie można rad prof. Małgorzaty Święcickiej, językoznawcy UKW, historyk sztuki Wojciech Kielar przybliży twórczość patrona bydgoskiego Muzeum Okręgowego, a młodzież będzie mogła wziąć udział w konkursach pięknego mówienia i czytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!