
Krztusiec - co to za choroba i jak ją wykryć?
Diagnozowanie krztuśca może odbywać się różnymi metodami, z których najpowszechniejszą jest pobranie wymazu z gardła chorego w celu przeprowadzenia badania mikrobiologicznego. Procedura ta polega na izolacji i namnażaniu bakterii, aby ustalić obecność pałeczek krztuśca. Istotne jest, aby badanie zostało wykonane przed rozpoczęciem antybiotykoterapii, a wynik otrzymuje się zazwyczaj po 7-12 dniach oczekiwania. Inną metodą diagnozowania jest badanie PCR, które również polega na pobraniu próbki od chorego, jednak jego wynik można uzyskać znacznie szybciej, już po 1-3 dniach.
Co ważne, badanie PCR można przeprowadzić nawet podczas trwania antybiotykoterapii, jednak należy mieć na uwadze, że jest to metoda dość kosztowna.
► WAŻNE: Kluczowe jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby, ponieważ im później zostanie ona wykryta, tym dłuższe może być leczenie.
Na kolejnych slajdach informujemy o kolejnych objawach, przebiegu i groźnych powikłaniach krztuścca >>>

Jakie objawy daje krztusiec, jaki jest przebieg i powikłania choroby?
Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii oraz leczeniu objawowym łagodzącym kaszel.
► Takie są objawy krztuścca: Krztusiec charakteryzuje się nawracającymi napadami uporczywego kaszlu, często z bezdechem i zaburzeniami oddechowymi.
W przebiegu choroby obserwuje się trzy następujące po sobie fazy: nieżytową, napadowego kaszlu oraz zdrowienia.
► Pierwszy okres, czyli faza nieżytowa, trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni i cechuje się objawami takimi jak nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli, towarzyszy mu również przekrwienie błon śluzowych oraz łagodny kaszel, który nasila się zwłaszcza w nocy.
Na kolejnych slajdach informujemy o kolejnych objawach, przebiegu i groźnych powikłaniach krztuścca >>>

Krztusiec jest groźny szczególnie dla niemowląt i dzieci
U niemowląt napady kaszlu mogą zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami.
Okres ustępowania choroby charakteryzuje się zmniejszeniem nasilenia kaszlu i częstości jego występowania i trwa około 2 tygodnie, jednak kaszel może się jeszcze utrzymywać przez wiele tygodni. Tak dynamiczny przebieg choroby jak u niemowląt i dzieci nie występuje u młodzieży i dorosłych. W tych grupach wiekowych choroba przebiega pod postacią przewlekłego, męczącego kaszlu, utrzymującego się wiele tygodni. Okresowo kaszel może przybierać charakter napadowy.
► Kaszlowi towarzyszy nadmierna potliwość, zaczerwienienie twarzy, omdlenia, spłycenie oddechu, a ponadto gorączka, drętwienie tylnej części gardła, zaburzenia snu, bóle głowy i mięśni, kichanie oraz osłabienie.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o krztuśccu? >>>

Najbardziej zakaźny jest w pierwszej fazie choroby
W tej fazie choroby krztusiec jest najbardziej zakaźny, jednak podjęte leczenie w tym okresie może być skuteczne. W przypadku braku leczenia na tym etapie, rosnąca ilość toksyn prowadzi do kolejnej fazy, czyli kaszlu napadowego, który może utrzymywać się od 2 do 4 tygodni. Ataki kaszlu następują w tej fazie jeden po drugim i często kończą się wymiotami z powodu krztuszenia się lepką wydzieliną. Najbardziej intensywną formą tego napadowego kaszlu jest tak zwane „pianie”, które powoduje pojawienie się wylewów i wybroczyn w spojówkach oraz krwawienie z nosa z powodu ogromnego wysiłku dziecka.
► ZAPAMIĘTAJ: Krztusiec przechodzi przez trzy fazy: nieżytową, napadowego kaszlu i zdrowienia. Pierwsza faza trwa zwykle 1-2 tygodnie i charakteryzuje się nieżytowym zapaleniem nosa, gardła i oskrzeli, oraz łagodnym kaszlem. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, choroba przechodzi w fazę napadowego kaszlu, trwającą 2-4 tygodnie, z atakami kaszlu wywołującymi wymioty. Okres zdrowienia charakteryzuje się stopniowym zmniejszaniem się nasilenia kaszlu, jednakże może utrzymywać się przez wiele tygodni.
Krztusiec - takie są powikłania >>>