Bariera, która powstała na granicy polsko-białoruskiej znacząco przyczyniła się do ograniczenia prób nielegalnego przekroczenia granicy przez imigrantów sprowadzanych przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Mimo tego, w dalszym ciągu odbywają się próby przekroczenia granicy i uszkodzenia bariery. Jak przekazuje portalowi polskatimes.pl rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska, sposobami, które wykorzystywane są do prób przekroczenia granicy są "podkopy oraz próby pokonania bariery przy pomocy drabin, wykorzystywanych do przechodzenia przez przęsła".
- Służby białoruskie cały czas monitorowały budowę bariery fizycznej, a teraz sami wymyślają różnorakie sposoby, aby ją pokonać. Cudzoziemcy mówią nam, że w ich nielegalnej drodze na Zachód pomaga im strona białoruska, oczywiście biorąc za to pieniądze. Służby białoruskie same przygotowują miejsca do nielegalnego przekroczenia granicy - informuje portal polskatimes.pl Anna Michalska.
Czy bariera jest skuteczna?
Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej, skuteczność bariery w ograniczeniu liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy, jest bardzo wysoka.
- Dane mówią same za siebie: w tamtym roku mieliśmy dziennie prawie 800 prób nielegalnego przedostania się do Polski, obecnie maksymalnie 80. Zanim bariera powstała, granicę forsowały duże 50 osobowe grupy cudzoziemców, które nacierały na polskie patrole. Teraz grupy liczą 2 lub 3 osoby - przekazała portalowi polskatimes.pl Anna Michalska.
Rzecznik dodała również, że zanim powstała bariera, polskie służby były atakowane przez grupy cudzoziemców i przez służby białoruskie.
- W naszą stronę rzucane były kamienie, konary drzew, butelki i petardy. Odkąd powstała bariera fizyczna, nie ma tego typu zdarzeń - podkreśla.
Dane dotyczące bariery na granicy polsko-białoruskiej przedstawione zostały na poniższej infografice

Anna Michalska zwraca również uwagę, że ważnym elementem, który pomógł w skuteczności reagowania na przypadki przekraczania zapory oraz jej niszczenia jest droga techniczna, która powstała wzdłuż bariery.
- Dzięki niej możemy szybko przemieszczać się w miejsca gdzie są zagrożenia, nasze patrole mogą być bardziej mobilne - podkreśla rzecznik SG.
Ile prób nielegalnego przekroczenia granicy miało miejsce od początku roku?
Jak przekazała portalowi polskatimes.pl rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz, od początku roku do 10.08.2022 ujawniono 7328 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej. Najwięcej miało miejsce w Placówce SG w Białowieży (1320), Czeremsze (1103), Narewce (814).
Katarzyna Zdanowicz zwraca jednak uwagę, że przez pierwsze miesiące roku granica nie była zabezpieczona zaporą fizyczną. najwięcej zdarzeń było na południu województwa podlaskiego. Tam też dochodziło do największej liczby agresywnych zachowań i siłowych prób przekraczania granicy przez duże grupy osób, jeszcze przed wybudowaniem zapory.
Anna Michalska poinformowała, że dzięki powstaniu bariery, z granicy zostały już zwolnione inne służby. Pozostała jedynie niewielka liczba żołnierzy.
Białoruś poszerzyła krąg krajów, skąd sprowadzani są uchodźcy
Anna Michalska zwróciła również uwagę na to, że nielegalni imigranci są sprowadzani już nie tylko z Bliskiego Wschodu.
- Warto podkreślić, że w tym roku strona białoruska , wspierana prze Rosję znacznie poszerzyła krąg krajów, z których ściągani są nielegalni imigranci. W ciągu jednego miesiąca zatrzymujemy cudzoziemców – obywateli 40 różnych państw. Rok temu byli to obywatele kilku różnych państw - głównie z Bliskiego Wschodu, obecnie to praktycznie same kraje Afryki - przekazuje Anna Michalska.
Rzecznik Straży Granicznej zwróciła również uwagę, że nie powstał jeszcze najważniejszy element bariery, czyli bariera elektroniczna.
- Dzięki niej będziemy mogli monitorować nawet podejście pod linię granicy. W tej chwili instalowane są słupy pod kamery - zaznaczyła Anna Michalska.
Dodała, że uszkodzenia nie spowodowały dodatkowych nakładów finansowych w celu ich naprawy i były usuwane na bieżąco.
