Oboje są kandydatami do medali na rozpoczynających się we wtorek na stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka 15. lekkoatletycznych mistrzostw świata U-20.
Swoboda wystartuje na 100 m. Zawodniczka Czwórek Żory swoje eliminacje rozpocznie w środę. Obecnie na listach światowych legitymuje się trzecim wynikiem (11.18). Jej największą rywalką będzie Amerykanka Candace Hill, która w tym roku ten sprinterski dystans przebiegła już w czasie 11.09. W poniedziałek nasza sympatyczna lekkoatletka, która przebojem wdarła się do światowej elity, była uśmiechnięta i rozluźniona.
Na pytanie czy lubi startować w deszczu, odpowiedziała żartobliwie, że nie, bo... rozmazuje jej się makijaż.
Z kolei Konrada Bukowieckiego zobaczymy już we wtorek.
Na konferencji prasowej kulomiot Gwardii Szczytno, obrońca tytułu sprzed dwóch lat, powiedział, że ostatni trening w Bydgoszczy odbył w niedzielę. Poniedziałek był czasem relaksu i koncentracji przed wtorkowym występem.
Konrad Bukowiecki wystartuje też w sobotę w konkursie rzutu dyskiem (czwarty wynik na świecie).
- Dla mnie priorytetowa jest kula i na niej się skupiam. Oczywiście celuję w złoty medal. A może uda mi się pobić rekord świata wynoszący obecnie 23.00 m, należący do Nowozelandczyka Jako Gilla? Mam nadzieję, że kolega (Szymon Mazur - dop. T.N.) też stanie na podium. Chcemy otworzyć ten worek z medalami dla Polski. W dysku będę zadowolony, jeśli zakwalifikuję się do finału - powiedział.
W zawodach wystartuje ponad 1500 sportowców (w tym 50-sobowa reprezentacja Polski, bez żadnego, niestety, przedstawiciela bydgoskich klubów) z ponad 160 państw. W sumie wszystkie ekipy łącznie z trenerami, działaczami, lekarzami liczą około 3000 osób.
- Nie wszyscy jeszcze dojechali. Nieco spóźniła się reprezentacja Kenii, która miała problemy wizowe - powiedział nam przewodniczący komitetu organizacyjnego Krzysztof Wolsztyński.
Gośćmi z całego świata (po raz pierwszy w tej imprezie wystartuje Kosowo i Libia) opiekować się będzie około 300 wolontariuszy. Na MŚ U-20 akredytowało się około 110 dziennikarzy piszących i fotoreporterów.
Bydgoszcz jest jedynym miastem, które po raz drugi organizuje światowy championat (poprzednio w 2008 roku) w tej kategorii wiekowej.
Pierwotnie organizatorem MŚ U-20 miał być Kazań. Jednak ze względu na problemy z dopingiem lekkoatletycznej federacji rosyjskiej IAAF zmieniła decyzję i w styczniu przyznała tę imprezę właśnie Bydgoszczy. Czasu więc było niewiele, co podkreślał obecny na spotkaniu z mediami Jean Gracia, sekretarz generalny IAAF.
- Chciałbym podkreślić, że będą to już 15. mistrzostwa w tej kategorii wiekowej w historii. Są one odskocznią i pierwszym szczeblem kariery dla wielu późniejszych gwiazd lekkiej atletyki. Swoje medale zdobywali między innym Usain Bolt, który w 2002 roku w swoim rodzinnym Kingston na Jamajce trzykrotnie stawał na podium, czy dwukrotny triumfator - na 100 i 200 m - w 1992 roku w Korei Południowej obecny w Bydgoszczy ambasador IAAF Ato Boldon z Trynidadu i Tobago - powiedział Gracia.
Biało-czerwoni raczej nie będą występować w pierwszoplanowych rolach. W czołowych dziesiątkach z najlepszymi wynikami w tym sezonie jest zaledwie dziewięcioro naszych reprezentantów, w tym na medalowych miejscach dwoje - wspomniani już Swoboda i Bukowiecki.
I na koniec odnotujmy jeszcze ciekawostkę statystyczną. Zawodnicy Stanów Zjednoczonych na MŚ U-20 zdobyli dotąd 94 medale. Wszystko więc wskazuje na to, że w Bydgoszczy pęknie setka.
Ceremonię otwarcia MŚJ U-20 zaplanowano na wtorek na godzinę 16.00
Kibiców serdecznie zapraszamy.