Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Po raz pierwszy uczniowie z naszego regionu wygrali ogólnopolski konkurs "Projekt z ZUS". Wzięło w nim udział kilkuset uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Ich zadaniem było przygotowanie filmu, plakatu lub komiksu, który miał wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.
- Spośród ponad tysiąca nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięzców, choć nie było to łatwe. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 41. Wszystkie prace były pomysłowe, wyjątkowe, wykonane różnymi technikami. Młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego stanęła na dwóch stopniach podium. Zajęła pierwsze i trzecie miejsce - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Pokazali, że należy myśleć o przyszłości
W kategorii FILM najlepsi okazali się: Mikołaj Pezacki, Stanisław Nowakowski, Katarzyna Buksa, Julia Czechowska i Paweł Trzebiatowski - uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie niedaleko Kcyni. Wykonali prawdziwy hit niemego kina. Nagrodzony film można obejrzeć w internecie - "ZUS = bezpieczeństwo" (link do YouTube).
Dumy z sukcesu swoich uczniów nie kryje Katarzyna Walasiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielewie.
- Ten sukces cieszy tym bardziej, że w konkursie startowali również starsi uczniowie. A jednak drużyna z naszej szkoły, którą tworzyli trzecioklasiści, okazała się najlepsza w kraju. Wszyscy uczniowie z ogromną radością podeszli do tego konkursu i wspaniale odegrali swoje role w filmie. Efekt jest rewelacyjny! Udział w tym sukcesie mają również nauczyciele. Dziękuję pani Annie Pyszczyńskiej za napisanie scenariusza i wyreżyserowanie filmu oraz panu Wawrzynowi Nowakowi za zmontowanie go. Jednak najważniejsi są nasi aktorzy, którzy mam nadzieję swoją grą przyczyniają się do zwiększania świadomości w społeczeństwie, że należy myśleć o swojej przyszłości - mówi Katarzyna Walasiewicz.
Natomiast w kategorii PLAKAT trzecie miejsce zdobyli: Alicja Dutkiewicz, Karolina Jakoby, Maja Nowicka, Artur Zabłocki, Łukasz Kamiński - uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serocku.
Nagrodzone prace uczniów z Janikowa
Uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego zdobyli uznanie jurorów także w konkursie artystycznym "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku". W formie filmów, plakatów i komiksów pokazali korzyści dla osób starszych, jakie niesie konto w banku i korzystanie z bankowości elektronicznej.
Konkurs odbywał się w różnych kategoriach wiekowych na poziomie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych. Został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo". Zgłosiło się do niego blisko 3 tysiące uczniów i studentów z całej Polski.
- Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i wiedzą przygotowując konkursowe prace. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. uczniowie z dwóch szkół z naszego regionu. Eliza Ziętara ze Szkoły Podstawowej w Janikowie zajęła III miejsce wśród klas 4-6 w kategorii plakat, a Paweł Frąckowiak z tej samej szkoły otrzymał wyróżnienie za przygotowanie konkursowego filmu - mówi Krystyna Michałek.
Eliza Ziętara opowiada:
- Pomysł na wykonanie plakatu powstał dlatego, że moja babcia niespecjalnie umiała korzystać z internetu i komputera, nie miała też konta w banku. Chciałam w ten sposób przekonać babcię do jego założenia i korzystania z bankowości elektronicznej. Widząc moją pracę, babcia powiedziała, że się postara. Dziś konto w banku już ma.
- Wykonanie filmu zajęło mi tylko godzinę. Najtrudniej było zacząć, potem poszło już z górki - opowiada Paweł Frąckowiak.
Jego film można zobaczyć w internecie - https://www. youtube.com/watch?v=CBmJx-0JfbA
Przydały się lekcje przedsiębiorczości
Natomiast w grupie szkół ponadpodstawowych w kategorii film I miejsce wywalczyli Aleksandra Kryszak, Kacper Wudarski, Fabian Michalski ze Specjalnej Szkoły Branżowej I stopnia w ZS im. M. Kotańskiego w Inowrocławiu (link do filmu znajduje się pod adresem: https://www.youtube. com/watch?v=F0Sc42bG5PI).
Przygotowanie filmu nie sprawiło uczniom wiele trudności.
- Zdobyliśmy bardzo dużą wiedzę z lekcji przedsiębiorczości z panią Grażyną Stefańską oraz przez projekt "eTwinning" - podkreślają uczniowie.
Na najlepszych czekają indeksy uczelni
Młodzież z regionu chętnie też bierze udział w Olimpiadzie Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych i nieźle sobie radzi. Np. w 2020 roku na Kujawach i Pomorzu najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.
Reprezentujące szkołę Julia Iwanek, Natalia Stepka i Julia Ziarnek zdobyły w sumie 21 na 25 punktów, zapewniając tym samym swojej szkole pierwsze miejsce na podium. To właśnie one zostały finalistkami olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" w 2020 roku. Opiekę merytoryczną sprawowała nad nimi ich nauczycielka Grażyna Kinderman.
W nagrodę uczennice z Nakła nad Notecią miały zagwarantowane indeksy kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także dodatkowe punkty przy rekrutacji.