Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka z Bydgoszczy jest lepsza od wody, którą możemy kupić w sklepie

Redakcja
O walorach smakowych wody bydgoskiej można przekonać się, kosztując jej na Starym Rynku, gdzie latem zawsze stoi cysterna MWiK oraz w jednym z ulicznych poidełek. Najlepiej smakuje schłodzona z cytryną.
O walorach smakowych wody bydgoskiej można przekonać się, kosztując jej na Starym Rynku, gdzie latem zawsze stoi cysterna MWiK oraz w jednym z ulicznych poidełek. Najlepiej smakuje schłodzona z cytryną. Filip Kowalkowski
Na upały najlepsza jest zwykła woda. Tyle że bydgoska zwykła nie jest. Bogata w sole mineralne, jakością bije większość produktów w butelkach.

- Wystarczy odkręcić kran. Można pić śmiało, bez obaw i bez ograniczeń - zapewnia Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Na potwierdzenie swoich słów wskazuje wyniki badań laboratoryjnych bydgoskiej wody, która jest regularnie sprawdzana przez sanepid oraz własne, akredytowane laboratorium MWiK.

PRZECZYTAJ:Kranówka dobra dla szefa [KOMENTARZ]

- Woda, która płynie w bydgoskich kranach, jest normalnym produktem spożywczym, dopuszczonym do konsumpcji. Jej jakość jest gwarantowana regularnymi badaniami - mówi Stanisław Drzewiecki.

Zdrowa woda z lasu

Bydgoszczanom znane jest głębinowe ujęcie wody pitnej w Lesie Gdańskim i znajdujący się tam punkt poboru wody dla mieszkańców. Każdy może podjechać z własną butelką i zaczerpnąć z któregoś z czterech kranów. W miniony wtorek i środę krany były czyszczone. Od dzisiaj znowu są dostępne. W dwóch z nich płynie woda uzdatniona, to znaczy oczyszczona z manganu i żelaza, tak by wyprane w niej koszule były białe oraz pozbawiona specyficznego zapachu. W dwóch pozostałych mamy wodę surową, pachnącą amoniakiem i siarkowodorem, co jest charakterystyczne dla wód zdrowotnych, serwowanych w uzdrowiskach.

Woda w bydgoskich kranach jest normalnym produktem spożywczym, dopuszczonym do konsumpcji. - Stanisław Drzewiecki, MWiK

- Nasza bydgoska woda taka właśnie jest. Ma wysokie walory zdrowotne, co zostało potwierdzone atestem Państwowego Zakładu Higieny. Została zakwalifikowana jako woda szczawiowa. Dlatego przymierzamy się do jej sprzedaży. Będzie normalnie konfekcjonowana, czyli nalewana do butelek i sprzedawana w sklepach - mówi Stanisław Drzewiecki.

Wynik - rewelacja

Bydgoskie laboratorium MWiK swego czasu przeprowadziło ciekawy eksperyment badawczy, polegający na porównaniu jakości wody płynącej w bydgoskich kranach (z ujęcia powierzchniowego na Czyż-kówku oraz głębinowego w Lesie Gdańskim) z wodą mineralną, dostępną na sklepowych półkach. Do badań porównawczych wzięto trzynaście gatunków butelkowanej wody mineralnej. Czternastym była bydgoska kranówka.

- Wynik był zaskakujący, a jednocześnie rewelacyjny. Dla nas - mówią w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji. Bydgoska woda zajęła... drugie miejsce! Lepsza była tylko jedna z mineralek, sprzedawanych na rynku.

Za dużo bakterii

Podczas innego badania w bydgoskim laboratorium MWiK porównano 23 gatunki najtańszych wód mineralnych. Aż dziewiętnaście z nich nie spełniało warunków bakteriologicznych - jak informuje Stanisław Drzewiecki. Przekroczone były też normy żelaza i manganu, a w jedenastu ujawniono występowanie substancji, których wcale nie powinno być w wodzie mineralnej.

Dostępne na sklepowych półkach wody mineralne kontrolują powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, ale w znacznie mniejszym zakresie niż czyni to laboratorium Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

- Rocznie pobieramy kilka próbek, zgodnie z planem kontroli. W tym roku i w ubiegłym, zarówno pod względem fizykochemicznym, jak i bakteriologicznym, wyniki były prawidłowe - usłyszeliśmy w sekcji higieny żywności Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja mają 184 punkty kontroli jakości bydgoskiej wody. Rocznie wykonuje się około 4,5 tysiąca badań.

Warto wiedzieć

Można pić

- Bydgoska woda z kranu jest 400 razy tańsza niż butelkowana, którą kupujemy w sklepach.

Tak przynajmniej zapewniają Miejskie Wodociągi. Ta, która płynie w naszych kranach, jest mieszanką wody z ujęcia głębinowego w Lesie Gdańskim i powierzchniowego na Czyżkówku (z Brdy). Jest napowietrzona, przefiltrowana i nasycona solami mineralnymi oraz poddana technologii siedmiostopniowych barier oczyszczania. Płynie także z miejskich poidełek, zlokalizowanych przy ul. Mennica, na Starym Rynku, przy Długiej 29 i 44 oraz na placu Wolności. W najbliższych dniach poidełka będą dezynfekowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!