Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, składają jeden ślub - zobowiązują się do życia w czystości. Obecnie w całej Polsce żyje ponad 300 dziewic konsekrowanych, z czego najwięcej - 51 - właśnie w archidiecezji krakowskiej. A kolejnych kilkanaście kandydatek w naszym regionie przygotowuje się do konsekracji.
W ostatnią niedzielę, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czystość aż do śmierci ślubowało osiem pań. Obrzędowi konsekracji dziewic w katedrze na Wawelu przewodniczył biskup Jan Szkodoń.
W homilii biskup ukazał Niepokalaną jako wzór doskonałej wierności Chrystusowi. Wyjaśnił wielkie znaczenie tej drogi powołania, którą poszły dziewice, składając ślub trwania w czystości do końca życia: jest to piękne świadectwo wierności Bogu, które stanowi umocnienie dla wszystkich.
Kraków. Czyje są rzeźby dzieci w kamieniołomie Liban? Wiemy,...
Po złożeniu ślubu każda z kobiet otrzymała obrączkę, a także księgę Liturgii godzin (Brewiarz).
Dziewice składają ślub czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.
- Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem - mówi o dziewicach konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej ich opiekun duchowy ks. dr Stanisław Szczepaniec.
Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii - przez swój wiek, roztropność i obyczaje - dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.
W ubiegłym roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła instrukcję zatytułowaną „Ecclesiae Sponsae Imago” („Obraz Kościoła Oblubienicy”). - Jest to pierwszy dokument w historii Kościoła, poświęcony temu powołaniu. Jego ukazanie się świadczy o tym, że Bóg powołuje coraz więcej kobiet na tę właśnie drogę życia i Kościół określa specyfikę tego powołania, jego znaczenie dla Kościoła i styl życia dziewic, które to powołanie odkryły i przyjęły.
Jest to wielki dar Boży dla Kościoła, a także dla świata, w którym tak wiele osób jest zniewolonych pożądliwością cielesną i zapatrzeniem wyłącznie w dobra ziemskie. Dziewice poświęcone Bogu dają świadectwo życia w czystości i ukazują ostateczną perspektywę życia ludzkiego w najgłębszym zjednoczeniu z Jezusem - podsumowuje ks. Stanisław Szczepaniec.
Obok konsekrowanych dziewic są też w Kościele - i również można do ich grona dołączyć - konsekrowane wdowy, a także wdowcy.
