https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronowo jest wierne cystersom

Jarosław Jakubowski
Bogactwem miasteczka nad Brdą i Zalewem Koronowskim jest jego historia. Wizytą w Koronowie zaczynamy nasz nowy cykl.

Bogactwem miasteczka nad Brdą i Zalewem Koronowskim jest jego historia. Wizytą w Koronowie zaczynamy nasz nowy cykl.

<!** Image 2 align=right alt="Image 89348" sub="Leszek Mateusz Gorecki grał na koronowskich organach w ostatnią niedzielę, podczas inauguracji Mariackich Wieczorów Kameralnych, które odbywać się będę w kolegiacie przez całe wakacje Fot. Radosław Sałaciński">Kilka tysięcy gości odwiedziło Koronowo w pierwszy weekend lipca, aby uczestniczyć w szóstym już festynie cysterskim. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. U stóp drewnianego grodu, wybudowanego na tuszyńskich polach, pojawiają się kramy z wyrobami rzemieślników, odbywają się turnieje rycerskie, a kulminacją dwudniowej imprezy jest rekonstrukcja bitwy pod Koronowem z 1410 roku, kiedy wojska polskie rozbiły Krzyżaków.

Założone przez cystersów równo 640 lat temu Koronowo stosunkowo niedawno odkryło w swej historii szansę na wypromowanie się w kraju. Powstała ścieżka dydaktyczna „Cysterski gaj”, która łączy walory przyrodnicze (piękny park Grabina) z historycznymi. Jednym z głównych punktów trasy jest wspaniała kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i cały zespół poklasztorny przy ul. Bydgoskiej 25. Budowa obiektu rozpoczęła się już w 1289 roku, rok po przybyciu cystersów z pobliskiego Byszewa. Na przełomie XVII i XVII wieku nastąpiła przebudowa kościoła ze stylu gotyckiego na barokowy. Cystersi opuścili Koronowo w roku 1819 za sprawą Prusaków, którzy rozwiązali zakon.

<!** reklama>Obecny gospodarz koronowskiej kolegiaty, ks. proboszcz Henryk Pilacki, dba o to, żeby obiekt jaśniał coraz większym blaskiem. Położono nową dachówkę, przeprowadzono remont ołtarza głównego, a obecnie przystąpiono do odtworzenia oryginalnego wystroju ołtarza św. Trójcy i ambony. Odzyska ona swój pierwotny złoty kolor. - Dla grup zorganizowanych kościół jest otwarty w każdą środę od godziny 15. Wszyscy inni mogą zwiedzać kolegiatę po wcześniejszym umówieniu się - dodaje ksiądz.

Prawdziwą perełką kolegiaty w Koronowie są barokowe organy, które w ostatnich latach zostały pieczołowicie odrestaurowane i powiększone do 33 głosów. Zyskały przez to niezwykle czyste, wczesnoromantyczne brzmienie. Przez całe wakacje, co niedziela w kolegiacie odbywają się Mariackie Wieczory Kameralne. Ostatnio wystąpili Leszek Mateusz Gorecki (organy) i Jolanta Sosnowska, która grała na pile. Kolejny koncert 13 lipca o godz. 19.

Czekamy na zaproszenia

Chcecie pokazać nam ciekawe miejsce w swojej okolicy, pochwalić się malowniczym zakątkiem, opowiedzieć o jego historii i współczesności? Chętnie Was odwiedzimy i o tym napiszemy. Czekamy na zgłoszenia z terenu dawnego województwa bydgoskiego. Prosimy dzwonić pod nr tel. 052 322 26 14 oraz pisać na e-mail: [email protected].

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski