Uczestnicy mieli do pokonania 372 stopnie, a meta zawodów znajdowała się na 17 piętrze. Zwycięzcą wśród policjantów był sierż.sztab. Tomasz Kubik z Komisariatu Policji w Koronowie.
Zobacz galerię: Koronowianin jest najlepszy we wspinaniu się po schodach wieżowców
Trzystu na starcie
W sobotę 22 października br. blisko 300 biegaczy i biegaczek wzięło udział w II Biegu po schodach Collegium Altum w Poznaniu. Punktualnie o godzinie 10 wystartowali pierwsi zawodnicy.
PRZECZYTAJ:Wardęga nie ma szans [dzielnicowym okiem]
Niecodzienne sportowe wydarzenie zorganizował Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz portal wszystkoobieganiu.pl.
Bezkonkurencyjny
Patronat nad wydarzeniami objęli: jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Żukowski, prof. zwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Komendant Miejski Policji w Poznaniu młodszy inspektor Maciej Nestoruk.
W ramach tych zawodów odbyły się Mistrzostwa Polski Policji oraz Mistrzostwa Polski Studentów i Nauczycieli Akademickich.
Wśród uczestników imprezy na linii startu nie zabrakło reprezentanta kujawsko-pomorskiej policji sierż. Tomasza Kubika z Komisariatu Policji w Koronowie, który podobnie jak rok temu, okazał się być bezkonkurencyjnym policjantem. Sierżant sztabowy Tomasz Kubik z czasem 1:34 min. zajął pierwsze miejsce.
Drugie miejsce z czasem dokładnie dwóch minut przypadło komisarzowi Grzegorzowi Tomczakowi z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, natomiast na III miejscu z czasem 2:13 min. uplasował się sierż. sztab. Krzysztof Lis z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
W imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu mł. insp. Macieja Nestoruka policyjnym biegaczom puchary wręczył jego zastępca mł. insp. Adam Kachel.
Intensywnie trenować
- Taki efekt jest możliwy dzięki intensywnym treningom, na które poświęcam mój prywatny czas - przyznaje Tomasz Kubik.
Oczywiście, przekłada się to na jego sukcesy. Ma ich już kilka na swoim koncie. W tym roku stawał już na podium, między innymi, w maju, gdy zdobył pierwsze miejsce w biegu charytatywnym, wchodząc na 49 piętro w Hotelu InterContinental w Warszawie. Ponadto we wrześniu zajął pierwsze miejsce w biegu na wieżę widokową w Żaganiu, gdzie do pokonania miał 218 stopni.
Zaczęło się w USA
Bieg po schodach zyskał międzynarodową popularność m.in. dzięki wyścigowi na szczyt nowojorskiego Empire State Building (patrz ramka obok). W Polsce pierwsze zawody rozgrywane były we Wrocławiu, w nieistniejącym już dziś budynku Poltegoru.
Warto wiedzieć
Empire State Building
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku, a nawet całych Stanów Zjednoczonych. Od wybudowania w 1931 roku aż do 1973 roku pozostawał najwyższym budynkiem w mieście. Ma 381 metrów wysokości i 103 piętra (w tym jedno podziemne). 1860 stopni prowadzi na najwyższe piętro.
Ponad 30 osób popełniło samobójstwo skacząc z niego. Po raz pierwszy zabił się zwolniony robotnik, przed ukończeniem budynku. Barierka dookoła tarasu widokowego została zainstalowana w 1947 po kilku próbach samobójczych.
Organizowane są w nim zawody polegające na jak najszybszym wbiegnięciu na najwyższe piętro. Rekord ustanowił w 2003 Paul Crake, a wynosi on 9 minut i 33 sekund.