Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny (wtorek, 30.06.2020) raport na temat epidemii koronawirusa w Polsce. Potwierdzono 239 nowych przypadków zakażenia z województw:
Poinformowano również o śmierci 19 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu):
63-K, 42-K, 84-K, 68-K Wrocław, 55-M, 63-M Szczecin, 82-M Turek, 75-K, 50-M Zgierz, 79-K Biłgoraj, 87-K Płock, 69-K Warszawa, 85-K Siedlce, 77-K Starachowice, 71-K, 77-M, 74-M Racibórz, 88-M, 91-K Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 34.393 osoby (potwierdzone przypadki). Zmarły 1 463 osoby
Zobacz koniecznie:
Choroby, które mogą stanowić czynnik ryzyka przy koronawirus...
Epidemia koronawirusa
Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi. Wywołuje on rozmaite choroby układu oddechowego.
SARS-CoV-2 to wirus, który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego - COVID-19. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano w Chinach pod koniec 2019. W trzeciej dekadzie maja 2020 liczba przypadków zakażenia koronawirusem na świecie przekraczała już 5 mln osób (w rzeczywistości zakażonych jest więcej - mowa jedynie o osobach, u których wykonano test), a śmiertelnych ofiar - 300 tysięcy. Było również ponad 2 miliony ozdrowieńców.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, u 80 proc. chorych, przebieg COVID-19 jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. Prawdą jest jednak, że COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa. Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent.
FLESZ: Coraz więcej Polaków z depresją
COVID-19, objawy
Objawy choroby pojawiają się między drugim a czternastym dniem od zakażenia. Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19 są:
- gorączka,
- męczący kaszel,
- uczucie duszności
- problemy z oddychaniem.
- czasem pojawiają się też bóle mięśniowe.
W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Statystyki wskazują, że wśród osób ciężko chorych jest więcej mężczyzn.
Zakażenia - głównie drogą kropelkową
Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić. Czas utrzymywania się wirusa na powierzchni przedmiotów zależy od ich rodzaju, wilgotności i temperatury powietrza. Jak podaje resort zdrowia, wirusy mogą przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na powierzchni kartonowej i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku. Należy pamiętać, o myciu rąk. Obecnie brak jest natomiast dowodów naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą krwiopochodną.