W czwartek w polskich szpitalach przebywało 65 osób z podejrzeniem koronawirusa. Dotychczas przeprowadzono około 700 testów i na razie tylko w przypadku 66-letniego mężczyzny z województwa lubuskiego wynik był pozytywny.
Służby i rząd przygotowują się na kolejne przypadki. W środę wieczorem w Kancelarii Premiera odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.
- Podjęliśmy decyzję, że w najbliższym czasie, chociaż nie jest to konieczne z punktu widzenia dostępności łóżek, chcemy przed niektórymi szpitalami postawić namioty - zapowiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Mają być w nich „dokonywane odpowiednie procedury medyczne”. Takie namioty funkcjonują np. we Francji i w Niemczech.
Premier zapowiedział także produkcję na koszt państwa płynu dezynfekcyjnego na masową skalę. Jest on aktualnie niedostępny w aptekach i sklepach. - Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że niektóre firmy wykorzystują tę sytuację i gwałtownie podnoszą ceny niektórych produktów. Nie można żerować na tej sytuacji - mówił Morawiecki w Polsacie News.
COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2
- Przygotowujemy milion litrów płynu dezynfekcyjnego. Będziemy go dystrybuować do wszystkich szkół - wyjaśniał szef rządu.
Produkcją zajmie się państwowy Orlen. „W ciągu kilku dni nasza spółka Orlen Oil rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria i linie produkcyjne w Jedliczu są już dostosowywane do tego, aby jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i wzmocnić bezpieczeństwo sanitarne kraju” - zapowiedział na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Do walki z koronawirusem włączyło się także PZU. Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy może uzyskać bezpłatną poradę lekarską. Od kilku dni funkcjonuje także infolinia NFZ - 800-190-590.
Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...
Premier Morawiecki zapewnia, że lekarzom nie zabraknie środków ochronnych, takich jak maseczki czy kombinezony. Dotychczas na walkę z koronawirusem przeznaczono już 100 mln zł, kolejne 100 mln czeka na uruchomienie.
O planach rządu w trakcie czwartkowego spotkania z przedstawicielami opozycji - m.in. Marcinem Kierwińskim i Tomaszem Siemoniakiem z PO oraz Krzysztofem Bosakiem z Konfederacji - mówili premier i minister zdrowia. - Chcę pokazać, w jaki sposób realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki w walce z koronawirusem - zapowiadał przed spotkaniem premier.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Dzieci tajnymi nosicielami koronawirusa?
- Chiny: zniszczą górę banknotów, by powstrzymać koronawirusa
- Ile prawdy jest w teoriach spiskowych nt. koronawirusa?
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
W piątek Senat ma zająć się uchwaloną przez Sejm specustawą dotyczącą koronawirusa. Reguluje ona m.in. kwestie zasiłków i pracy zdalnej w przypadku epidemii. Rząd oczekuje, że specustawa zostanie przyjęta w piątek bez poprawek.
Również w piątek w Brukseli (z inicjatywy Polski) odbędzie się spotkanie unijnych ministrów zdrowia. Minister Łukasz Szumowski wyjaśniał, że rozmowy będą dotyczyły m.in. porozumienia o wspólnych zakupach np. leków. Będzie to także okazja do wymiany wiedzy dot. walki z wirusem.
Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...
