Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Mycie i odkażanie autobusów i tramwajów bydgoskich MZK przeprowadzane jest każdego dnia

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tomasz Czachorowski
Potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenie koronawirusem. Jednym z podstawowych sposób na ograniczenia zagrożenia jest zachowanie odpowiedniej higieny i unikanie miejsc, w których przebywa bardzo dużo osób.

Zapytaliśmy w bydgoskich Miejskich Zakładach Komunikacyjnych o to, w jaki w tramwajach i autobusach utrzymywana jest czystość.

- Higiena i czystość jest czynnikiem niezwykle istotnym, w każdej sytuacji, ponieważ podczas realizowanych przewozów mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą osób (pasażerów) skumulowanych na niewielkim obszarze – czytamy w przesłanym do redakcji stanowisku MZK.
Spółka stara się o to, by zachować czystość i higienę w środkach transportu na możliwie najwyższym poziomie.
- Po każdym dniu, w którym pojazd wykonuje zadania eksploatacyjne ma on wykonywane sprzątanie codzienne. Dodatkowo autobusy i tramwaje ze służb tzw. przerywanych mają sprzątanie dwukrotne w ciągu doby) – podkreśla Andrzej Wadyński, prezes MZK w Bydgoszczy.

W zakres sprzątania codziennego wchodzi: sprzątanie podłogi w przestrzeni pasażerskiej oraz w kabinie kierowcy i stopniach drzwi pasażerskich odkurzaczem oraz mycie czyszczonych powierzchni, przetarcie wewnątrz szyb, uszczelek oraz ram okiennych; powierzchni wewnętrznego poszycia ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich parapetów, półek, ścian grodziowych oraz osłon i nadkoli; harmonijkowej osłony przegubu autobusu; drzwi oraz  mechanizmów ich sterowania; siedzeń, oparć; uchwytów wywietrzników dachowych, kasowników. Ponadto, dezynfekowane są poręczę i wszystkie uchwyty dla pasażerów. Usuwane są wszystkie plamy i zabrudzenia, których nie można usunąć na sucho wycierane są na mokro. Usuwane są również napisy wykonane przez pasażerów wewnątrz pojazdów, naklejki tzw. „wlepki” przyklejane przez pasażerów, śmieci ze śmietniczek, a w okresie zimowym odladzane i odśnieżane stopnie,

Cyklicznie każdy pojazd ma wykonywane tzw. mycie gruntowe. W jego zakres wchodzi m.in.: mycie sufitów i wywietrzników, odkurzanie siedzeń i dezynfekcja siedzeń, czyszczenie plastykowych elementów siedzeń i uchwytów, mycie ścian bocznych oraz wytarcie do sucha, mycie kabiny kierowcy, mycie wszystkich poręczy i wytarcie do sucha, mycie podłogi i dezynfekcja mytych powierzchni.

- Do utrzymania higieny i czystości w pojazdach używany jest zestaw profesjonalnych środków czyszczących i dezynfekujących jednocześnie spełniających wymagania dopuszczenia do użytku w przestrzeni publicznej – podkreśla prezes MZK. - Nie mniej ważnym czynnikiem jest higiena i bezpieczeństwo naszych pracowników, którzy stykają się z dużą liczbą pasażerów, służą pomocą niepełnosprawnym oraz sprzedają bilety komunikacji miejskiej.
Głównym elementem zachowania właściwych warunków higienicznych jest utrzymywanie przez spółkę tzw. dyżurek na przystankach końcowych. W takiej dyżurce znajduje się węzeł sanitarny, apteczka oraz stworzona jest możliwość umycia rąk po każdym wykonanym kursie.

- Niezależnie od powyższego jesteśmy w pełnej gotowości do realizacji zaleceń i zadań jakie zostaną nałożone na wszystkich przewoźników przez instytucje odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe – oświadcza Andrzej Wadyński, prezes MZK w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera