Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Europie. Bruksela obiecuje: Wakacje 2020 nie muszą być stracone. Musimy tylko działać razem

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Komisja Europejska wydała rekomendacje krajom wspólnoty, których spełnienie może sprawić, że latem odwiedzimy kurorty we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii.

- To nie będzie normalne lato, ale jeśli wszyscy będziemy pracować razem, robiąc to, co do nas należy, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, wówczas nie będziemy musieli siedzieć latem w domu czy mierzyć się ze straconym sezonem dla branży turystycznej - zapowiada wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Tegoroczne wakacje nie muszą być stracone, ale nie będzie to lato normalne. Zdaniem Komisji Europejskiej, jeśli kraje wspólnoty podejmą odpowiednie działania, można sprawić, że będziemy niebawem wypoczywać w kurortach, Grecji, Włoch czy Hiszpanii.

Dla tych wymienionych - ale nie tylko - krajów turystyka jest ważną częścią gospodarki, miliony pracują w gastronomii, hotelarstwie i usługach pokrewnych.

Co konkretnie proponuje Komisja Europejska? Choć nie podaje terminów podejmowania takich kroków jak otwieranie granic, to podpowiada, by najpierw umożliwić podróże między regionami, które mają podobną skalę epidemii.

Już poluzowano kontrole na granicy Niemiec z Austrią czy Szwajcarią. Otwarcie granic jest kluczowe dla ożywienia turystyki w Europie, która na przykład we Włoszech odpowiada za 13 proc. PKB.

- Musimy granice otwierać ostrożnie. Dlatego przyjęliśmy wytyczne ws. skoordynowanego znoszenia restrykcji dotyczących wolnego przepływu osób, wskazujemy, jak otwierać połączenia transportowe bez ryzyka dla zdrowia podróżnych - wyjaśnia Vestager.

Rekomendacje KE przewidują np. odejście od 14-dniowej kwarantanny dla przybywających z zagranicy, by zastąpić ją bardziej ukierunkowanymi środkami ostrożności.

Kraje unijne mają działać w oparciu o kryterium epidemiologiczne. Otwarcie granic będzie tylko tam, gdzie liczba zakażeń jest niska i utrzymuje się na stabilnym poziomie, a służba medyczna jest na wysokim poziomie.

Kolejny warunek, to możliwość stosowania środków powstrzymujących wirusa podczas podróży, na przejściach granicznych. KE nie zaleca pozostawiania środkowego miejsca w samolotach pustego. Przeciwne są temu m. in. linie lotnicze.

Wreszcie, zdaniem KE, priorytet w przekraczaniu granic powinni mieć nie turyści, ale pracownicy transgraniczni oraz ich rodziny.

Zapowiedziano ogólnoeuropejską aplikację, pozwalającą śledzić nowe przypadki koronawirusa i określać kontakty zakażonego z innymi osobami.

Nie przewiduje natomiast KE rekompensat finansowych dla mieszkańców Unii w postaci zwrotów za odwołane podróże i bilety lotnicze. Wiceszefowa KE Margrethe Vestarger mówi, że co prawda klienci mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy, ale radzi przyjmować od przewoźników i biur podróży oferty w innych terminach oraz vouchery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Europie. Bruksela obiecuje: Wakacje 2020 nie muszą być stracone. Musimy tylko działać razem - Portal i.pl