Organizatorem konkursu na najlepszą książkę historyczną był internetowy portal historiazebrana.pl. Głosowanie zakończyło się wczoraj. W gronie zwycięskich publikacji znalazła się książka bydgoszczanina, Krzysztofa Drozdowskiego "Tajemnica Doliny Śmierci".
Oto laureaci poszczególnych kategorii konkursu
Kategoria "W ROLACH GŁÓWNYCH": (publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia).
- NAGRODA JURY: "Radziłłowie. Burzliwe losy słynnego narodu", Witold Banach
- NAGRODA INTERNAUTÓW: "Profesor Weigl i karmiciele wszy", Mariusz Urbanek
Kategoria "OKIEM BADACZA" (książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu).
- NAGRODA JURY: "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej, tom 1", Robert I. Frost
- NAGRODA INTERNAUTÓW: "Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL", Andrzej Zawistowski
Kategoria "HISTORIA NIEBANALNA" (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach).
- NAGRODA JURY: "Księga Stulecia Niepodległości", praca zbiorowa
- NAGRODA INTERNAUTÓW: "Tajemnica Doliny Śmierci", Krzysztof Drozdowski

O książce:
„Tajemnica Doliny Śmierci” to publikacja Krzysztofa Drozdowskiego. Dolina Śmierci w Fordonie, dzielnicy Bydgoszczy, kryje wiele tajemnic. Pomimo upływu 73 lat od zakończenia II wojny światowej nie znamy nazwisk wszystkich ofiar rozstrzelanych tam przez Niemców jesienią 1939 roku. Zbrodniarzami byli w większości Niemcy, którzy do 1.09.1939 roku mieszkali w Polsce i mieli polskie obywatelstwo, nierzadko sąsiedzi i znajomi ofiar. Mordercy byli członkami Selbstschutzu (pol. Samoobrona) i aresztowali, a następnie zabijali Polaków, których jeszcze przed wojną uznano za wrogów państwa niemieckiego i umieszczono na listach śmierci (listy proskrypcyjne). Do dnia dzisiejszego sprawcy nie zostali rozliczeni z popełnionych zbrodni.
Czy uda się skończyć z plastikiem?