Zmiana czasu 2020
W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2:00 na 3:00. Natomiast w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy (cofamy zegarki z 3:00 na 2:00). Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez 5 miesięcy, natomiast czas letni 7 miesięcy.
- czas zimowy - to inaczej czas środkowoeuropejski (obowiązuje od końca października do końca marca)
- czas letni - to czas środkowoeuropejski letni (obowiązuje od końca marca do końca października)
Kiedy zmiana czasu w 2020?
Najbliższa zmiana czasu czeka nas 29 marca 2020 roku. W ostatnią niedzielę marca przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Będziemy spali o godzinę krócej, ale dzięki temu słońce będzie zachodziło godzinę później, dzięki czemu dłużej będzie jasno.
Zmiana czasu 2020:
- z zimowego na letni - 29 marca (z 2:00 na 3:00)
- z letniego na zimowy - 25 października (z 3:00 na 2:00)
Zmiana czasu 2021:
- z zimowego na letni - 28 marca (z 2:00 na 3:00)
- z letniego na zimowy - 31 października (z 3:00 na 2:00)
Zmiana czasu z zimowego na letni 2020
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00) i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Cofamy wtedy wskazówki naszych zegarów o godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00).
- Czas zimowy (podstawowy) w Polsce to UTC+1, czyli CET
- Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST
Koniec zmiany czasu w 2021 roku
W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowano, by ostatnia zmiana czasu miała miejsce w 2021 roku.
Kiedy ostatnia zmiana czasu?
W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku, natomiast kraje, które na zawsze wybiorą czas zimowy, po raz ostatni przestawią zegarki w październiku 2021. W Polsce przeprowadzono już konsultacje dotyczące zmiany czasu. Ponad 78 proc. Polaków opowiedziało się za tym, aby zlikwidować zmianę czasu.
Zmiana czasu: rano ciemno, po południu jasno
Wiele wskazuje na to, że Polska zdecyduje się pozostać na zawsze w czasie letnim. Co to dla nas oznacza? Jeśli w Polsce będzie obowiązywał czas letni, rano dłużej będzie ciemno. Szczególnie widoczne może to być w okresie zimowym. Na przykład w Szczecinie, 27 grudnia wschód słońca nastąpi wtedy dopiero o godz. 9:17. Jednak dzięki przejściu na czas letni, popołudniu dłużej będzie jasno. W Suwałkach 27 grudnia słońce zacznie zachodzić o 16:11, a nie jak do tej pory, o 15:11.
Zmiana czasu w Polsce w okresie PRL-u
Co ciekawe, do 1995 roku zmiana czasu z letniego na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września. Czas letni był wprowadzany - tak jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca. W okresie PRL-u dokładny termin zmiany czasu w Polsce był ogłaszany w Monitorze Polskim. W 1964 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła dopiero 31 maja.
Zalety i wady zmiany czasu
Przez wiele lat eksperci uważali, że zmiana czasu ma pozytywny wpływ na nasze życie. Zmiana czasu miała dawać oszczędności w zużyciu energii oraz poprawić bezpieczeństwo na drogach. Z czasem pojawiało się jednak coraz więcej głosów, że zmiana czasu nie przynosi oczekiwanych efektów.
Polacy przeciwko zmianie czasu. MPiT: Zmiana czasu nie daje żadnych oszczędności
źródło: TVN/x-news
