MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec prac przy budowie odcinka Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim – mamy zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych
Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych Arkadiusz Wojtasiewicz
To część większego projektu, który zyskał poparcie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Z odcinka wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów korzystają już rowerzyści i piesi.

Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych. Tam, gdzie jest to możliwe, ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów. Na trasie planowane są zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki oraz elementy małej architektury, stojaki na rowery, tablice informacyjne czy kosze na śmieci. Planowana długość pętli ma wynosić 21 kilometrów.

W pierwszej kolejności powstał kilometrowy odcinek pomiędzy ulicą Tatrzańską i Bora-Komorowskiego. Ciąg pieszo-rowerowy poprowadzono wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zbudowano bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych. W ramach inwestycji utwardzano lub przebudowywano też zjazdy na teren posesji. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyskało skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Inwestycja kosztowała 1,66 mln zł. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

W ubiegłym roku powstały odcinki dróg rowerowych w Starym Fordonie, które są również częścią Wielkiej Pętli Fordonu. Trwają też prace nad dokumentacją kolejnych odcinków Wielkiej Pętli Fordonu m.in. na osiedlu Tatrzańskim wzdłuż ulicy Tatrzańskiej.

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. Z wynikami głosowania ostatniej edycji BBO można zapoznać się na stronie www.bdgbo.pl. W czerwcu będzie możliwość zgłaszania zadań do kolejnej edycji.

Łącznie w Bydgoszczy jest już blisko 140 kilometrów dróg rowerowych. Ubiegły rok był jednym z najlepszych pod kątem długości nowych ścieżek. Utworzono ich prawie 10 kilometrów. Powstały między innymi nowe trasy wzdłuż ulicy Smukalskiej oraz Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, a także nad Wisłą w Starym Fordonie. Wybudowano ponadto pasy rowerowe i kontrapasy w Śródmieściu.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski