Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunalna nekropolia na Okolu zostanie odnowiona

Adrianna Andryańczyk
O pochowanych na cmentarzu pamiętają też francuscy żołnierze, którzy oddali hołd poległym
O pochowanych na cmentarzu pamiętają też francuscy żołnierze, którzy oddali hołd poległym Dariusz Bloch
Pielęgnowanie drzew, odnawianie zabytkowych nagrobków i remont alejki, to tylko niektóre z prac, jakie szykują się na cmentarzu Starofarnym.

Pierwszy etap jesiennych porządków zostanie zrealizowany do 10 października. Do tego czasu zostanie uprzątnięty cały obiekt. W pracach porządkowych pomagać będą uczniowie z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Poza samym sprzątaniem cmentarza, zostaną wykonane także prace pielęgnacyjne przy 100 drzewach. Część z nich, które ze względu na zły stan zagrażają przechodniom oraz zabytkowym nagrobkom, zostanie usunięta.
[break]
By na cmentarzu czystość utrzymywała się dłużej, śmietnik zostanie zabezpieczony bramą. Oprócz tego, będzie przy pojemniku na odpady posadzony żywopłot. Do 15 października zostaną także wykonane prace przy głównej alejce, która prowadzi od bramy głównej do centrum cmentarza. Zostanie ona utwardzona. Powstanie ze specjalnej mieszanki mineralnej, która zagęszcza grunt, a obrzeża wykonane zostaną z kostki rzędowej. To pierwszy etap prac, które będą także kontynuowane w 2015 roku. Ich celem jest poprawa funkcjonowania najstarszego cmentarza w Bydgoszczy, na którym ponownie odbywają się pochówki. Działania mają również poprawić jego estetykę.

Sukcesywnie będą też remontowane zabytkowe nagrobki. Pomagają w tym środki z budżetu miasta oraz pieniądze zebrane podczas corocznej kwesty.
Bydgoski cmentarz Starofarny założono na planie prostokąta w 1806 roku, a pierwsze pochówki były pięć lat później. Oficjalne dokumenty podają, że dawniej obiekt należał do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Marcina i św. Mikołaja. Potocznie nazywano go cmentarzem na Okolu, cmentarzem staromiejskim, również cmentarzem Farnym lub Świętej Trójcy.

Najstarszym zachowanym obiektem na jego terenie jest zabytkowa kapliczka Boża Męka, pochodząca z 1663 r. Rozpadła się w czasie przeprowadzania robót niwelacyjnych, ale została odrestaurowana i dzisiaj wciąż można podziwiać ją w pobliżu bramy.
Na Cmentarzu Starofarnym zlokalizowane są liczne grobowce o wartości historycznej m.in.: groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w 1870-1871 roku, mogiła zasłużonego bydgoszczanina Teofila Magdzińskiego oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 r. mieszkańców miasta. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku. Pochowani są tutaj obywatele zasłużeni dla miasta, m.in.: Emil Warmiński, lekarz i działacz narodowy, Wanda Rolbieska, jedna z najbardziej znanych nauczycielek w przedwojennej Bydgoszczy, dyrektorka Żeńskiego Katolickiego Gimnazjum Humanistycznego. Jest tu także symboliczny grób Edwarda Woyniłlowicza, wielkiego człowieka Kresów (jego prochy w 2006 roku zostały przeniesione do Mińska). Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków województwa kujawsko- pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!