Komisja śledcza zaplanowała na czwartek przesłuchanie Mariusza Kamińskiego. W tym czasie ma się on stawić w prokuraturze

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Mariusz Kamiński, były szef MSWiA, ma zostać w czwartek przesłuchany przez sejmową komisję śledczą ds. afery wizowej. W tym samym czasie ma się on stawić w prokuraturze. Szef komisji Michał Szczerba w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że prokuratura wie o kolizji terminów i możliwe, że Kamiński będzie miał dwa przesłuchania jednego dnia.

Spis treści

Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego

Na czwartek na godz. 10 zostało zaplanowane przesłuchanie Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji w latach 2019-2023, a także koordynatora służb specjalnych w latach 2015-2023. B. szef MSWiA już we wtorek przekazał, że wraz z Maciejem Wąsikiem otrzymali wezwanie do prokuratury. Poinformował, że mają tam usłyszeć zarzut nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie.

Szef komisji śledczej ds. afery wizowej powiedział PAP, że 6 lutego komisja ta zdecydowała o tym, że Mariusz Kamiński będzie jej świadkiem.

Brak stawiennictwa „wywoła różne skutki”

Zawiadomienie w przyjętej formule zostało wysłane do niego. Ma on pełną wiedzę o tym, kiedy, gdzie i o której godzinie się odbędzie (posiedzenie) i musi podjąć decyzję - powiedział w rozmowie z PAP Szczerba.

Jak dodał, brak stawiennictwa będzie wywoływało różne skutki, które przewiduje ustawa o komisji śledczej.

Komisja się zbierze. Nie pozwolę na żadną obstrukcję jej działań - zaznaczył.

Dodał, że Prokuratora Okręgowa w Warszawie wie o kolizji terminów, w związku z powyższym próbuje w ramach swoich możliwości dokonać zmiany godziny tego przesłuchania.

Nie jest wykluczone, że pan Kamiński będzie miał jednego dnia dwa przesłuchania - powiedział Szczerba.

Zaznaczył, że decyzji w tej sprawie jeszcze jednak nie ma.

Szczerba zastrzegł też, że komisja nie przesunie godziny przesłuchania.

Tak czy owak, komisja się jutro zbierze. Może się zająć też innymi sprawami - nowi świadkowie, może nowe materiały dowodowe - powiedział.

Dodał, że jeśli Kamiński nie pojawi się na posiedzeniu, to będzie ogłoszony nowy termin, "bardzo nieodległy".

Były szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przekazał we wtorek, że w związku z wezwaniem do prokuratury nie stawi się tego dnia, w czwartek, przed komisją śledczą, ale może zeznawać przed nią innego dnia. Kamiński twierdził też, że nie dostał wezwania do stawienia się przed komisją śledczą.

Szczerba później we wtorek na platformie X zamieścił wezwanie komisji skierowane do Mariusza Kamińskiego, datowane na 10 kwietnia. Napisał też: "panie Kamiński komisja wizowa czeka na Pana czwartkowe zeznania o 10.00, mimo że konsekwentnie unika pan listonosza".

Uczciwi nie mają się czego bać - dodał.

Kamiński pytany we wtorek, czy stawi się na komisji, jeśli zostanie wyznaczony inny termin przesłuchania, powiedział: "Bardzo chcę być na komisji wizowej i poinformować opinię publiczną o rzeczywistym charakterze tej sprawy".

Liczę więc, że zostanę z wyprzedzeniem poinformowany o terminie zaproszenia mnie na komisję. Bardzo będę zabiegał o to, aby móc w sposób swobodny przedstawić opinii publicznej wiarygodne fakty dotyczące tej sprawy – powiedział.

Co wynika z dokumentów zgromadzonych przez komisję?

Na początku tygodnia Michał Szczerba przekazał PAP, że z dokumentów, które dotychczas zgromadziła komisja, wyłaniają się zaniechania i zaniedbania w koordynacji służb w celu przeciwdziałania i zatrzymania wizowej afery korupcyjnej w ministerstwie spraw zagranicznych, a także nieprawidłowości w rządowym programie Poland.Business Harbour, w ramach którego - w czasie wojny na Ukrainie - wizy biznesowe otrzymało kilka tysięcy Rosjan.

Według Szczerby komisja ma też wiedzę, że wizy biznesowe były używane do nielegalnego przekraczania granicy meksykańsko-amerykańskiej.

Zaniedbania, o które chcemy pytać, dotyczą kwestii stworzenia kilku kanałów przerzutowych z udziałem polskich wiz i niedopełnienia obowiązków w procesie legislacyjnym. Ostatnie zeznania byłych szefów Agencji Wywiadu potwierdziły, że służby specjalne były wyłączone z opiniowania rozporządzenia ws. Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi. To centrum miało wydawać do 400 tys. wiz, na odległość, bez udziału konsulów, bez możliwości weryfikacji tych osób i miało odnosić się do 21 krajów, w tym Iranu i Pakistanu. Mimo negatywnej opinii MSWiA wobec rozporządzenia, prace były kontynuowane przez rząd PiS do czasu ujawnienia sprawy przez Donalda Tuska w spocie z 1 lipca 2023 r. - powiedział Szczerba.

Na poprzednim posiedzeniu komisja przesłuchała byłych szefów Agencji Wywiadu, Piotra Krawczyka i Bartosza Jarmuszkiewicza. Obaj przyznali, że Agencja przekazywała informacje nt. zagrożeń migracyjnych odpowiednim organom, jednak nie mogą powiedzieć o szczegółach na posiedzeniu jawnym. Mają zostać jeszcze raz przesłuchani, w trybie niejawnym, po zwolnieniu ich z obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej przez obecnego szefa Agencji Wywiadu.

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Zakończenie jej prac jest planowane na koniec czerwca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl