Niestety w ciągu ostatnich dni zanotowano "wyhamowanie" wzrostu jej jasności. Obiekt mogli do tej pory obserwować mieszkańcy południowej półkuli. Trzeba przyznać, że kometa ze swoim długim warkoczem pięknie prezentowała się na niebie. W galerii osadzamy zdjęcia komety C/2020 F8 (SWAN) zamieszczone przez miłośników astronomii w mediach społecznościowych.
Kometa C/2020 F8 (SWAN)
Kometę odkrył 10 kwietnia 2020 roku - dzięki zdjęciom z instrumentu SWAN sondy SOHO - Michael Mattiazzo, znany w środowisku astronomicznym poszukiwacz komet.
Do niedawna głośno było o innej komecie - C/2019 Y4 (ATLAS). Po tym, jak się rozpadła (wielka szkoda, bo obie można by było oglądać na niebie dość blisko siebie) nadzieję na piękne obserwacje wzbudziła C/2020 F8 (SWAN). Tym bardziej, że pojawiły się zdjęcia, prezentujące przepiękny warkocz komety (długi na osiem stopni).
Kiedy obserwować kometę SWAN w Polsce?
Jeśli kometa przetrwa, w Polsce ma być widoczna na porannym niebie w połowie maja. Z każdym dniem warunki do obserwacji C/2020 F8 (SWAN) mają być lepsze. Jak informował jakiś czas temu autor serwisu AstroLife, kometa będzie najlepiej widoczna w trzeciej dekadzie maja - nisko nad północnym horyzontem. Kometa przez peryhelium (w odległości 0.42 AU od Słońca) przejdzie 27 maja, a pod koniec maja znajdzie się blisko Kapelli, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Woźnicy. Obserwacje oczywiście będą zależeć ostatecznie od tego jaką jasność kometa osiągnie w tym czasie.
- Aby sprawdzać na bieżąco ocenę jej jasności, można wejść na stronę: tej stronie..
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o komecie SWAN (oraz o najciekawszych zjawiskach na niebie, zajrzyjcie na facebookowy profil AstroLife). Pojawiła się tu też wskazówka dla osób szukających komety.
POLECAMY
Kometa C/2020 F8 [SWAN]. Zobacz piękne zdjęcia z półkuli poł...
