Są modne i pomagają wyrazić przekonania. Firmy często wykorzystują je jako gadżet reklamowy. Ale kolor bransoletki może też świadczyć o... upodobaniach seksualnych!
<!** Image 2 align=right alt="Image 94856" sub="Bransoletka Kamila Kosińskiego oznacza, że nie bierze narkotyków / Fot. Sonia Gruszka">- Noszę na prawej ręce białą i czarną opaskę. To protest przeciw rasizmowi - mówi Łukasz z Mrągowa. - Do głowy by mi nie przyszło, że ktoś może okazywać w ten sposób swoje intymne skłonności. Nie zrezygnuję z bransoletek. Jeśli ktoś nosi je z innych pobudek, to jego sprawa.
Co jednak mają zrobić rodzice, którzy zobaczą na ręku swojej pociechy czarną ozdobę? Według erotycznego kodu oznacza to ponoć, że właściciel uprawia miłość francuską. Czy należy ulegać sugestiom i zabraniać jej noszenia?
- Jestem koszykarzem i to pasuje do mojego stylu- zdradza Kamil Kosiński z Bydgoszczy. - Biała opaska oznacza, że nie biorę narkotyków. Szczerze mówiąc, nie przywiązuję wagi do innych znaczeń. Zakładam ją na nadgarstek jak talizman. Kiedy mam ją na meczu, zaliczam rzuty za 3 punkty - dodaje.
<!** reklama>Opaski z tworzywa narodziły się całkiem niedawno. Moda na ich noszenie zapoczątkowała fundacja amerykańskiego kolarza Lance Armstronga w kampanii Live Strong, wspierającej walkę z nowotworem. W 2004 roku gadżet zaczął rozpowszechniać koncern Nike. Ozdoba cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w USA przypięto jej łatkę manifestu preferencji seksualnych.
Mówiono o swoistej grze erotycznej. Dziewczyna, której udało się zdjąć z ręki bransoletkę, miała zgodzić się na pieszczotę symbolizowaną przez kolor. Żółta to przytulenie, pomarańczowa pocałunek, a przezroczysta gotowość na wszystko. Plotka rozrosła się do tego stopnia, że w wielu amerykańskich szkołach zakazano ich noszenia.
Na razie u nas o tej seksualnej legendzie jeszcze niewiele się słyszy. Opaski, oprócz nastolatków, noszą prezenterzy, ludzie show biznesu. Rozdaje się je na akcjach charytatywnych, na promocjach, dodawane są do prasy kolorowej. Można kupić markową w sklepie lub zwyczajną w osiedlowym kiosku. Polska młodzież wciąż jednak kojarzy barwę z wyrażaniem poglądów. Biała to m.in. pokój, fioletowa może oznaczać sprzeciw wobec przemocy, czerwona - walkę z AIDS.
Od wieków różne ozdoby traktowano jako amulety. Sławą cieszy się pierścień Atlantów, mogący odpędzać choroby, uspokajać lub zwiększać poziom intelektu. Kolorowe paseczki plecione z muliny nazywane były bransoletkami przyjaźni. Podstawową funkcją biżuterii jest dekoracja i wykończenie stroju. Użyta nieświadomie może budzić zdziwienie.
Seks w kolorze
- czarny - uprawiam miłość francuską
- zółty - chcę, żebyś mnie przytulił
- brązowy - zgadzam się na seks analny
- pomarańczowy - zgadzam się na pocałunek
- zielony - lubię seks klasyczny
- biały - zdecydowanie pójdę na całość