https://expressbydgoski.pl
reklama

Kolejny etap budowy sieci LTE450

Materiał informacyjny PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.
PGE Dystrybucja podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę  kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Specjalne systemy zasilania awaryjnego zapewnią co najmniej 36-godzinne podtrzymanie pracy stacji bazowych.

Przedmiotem umowy jest zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego na potrzeby budowy sieci LTE450 obejmujące dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych oraz transmisyjnych węzłów agregacyjnych.

– To niesamowity dzień dla projektu LTE450, ponieważ podpisujemy kluczowy, a zarazem ostatni kontrakt, który da nam asumpt do tego, żebyśmy niezwłocznie rozpoczęli pierwsze fizyczne uruchomienia – tłumaczył podczas konferencji prasowej Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jednocześnie zapowiedział, że już w 2025 roku powinniśmy poznać pierwsze efekty funkcjonowania tego projektu.

– Przedmiotem umowy jest dostawa specjalnych systemów zasilania: podstawowego i awaryjnego – wyjaśnił w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Paweł Strzeszewski, architekt Programu LTE450, zastępca dyrektora departamentu telekomunikacji w PGE Systemy.

– W przypadku pracy awaryjnej mówimy o sytuacjach zaniku zasilania zewnętrznego na sieci energetycznej. Systemy zasilania mają za zadanie zapewnić autonomię w przypadku tego typu zjawisk poprzez podtrzymanie akumulatorowe pracy urządzeń przez minimum 36 godzin – tłumaczył. W przypadku, gdyby okazało się to niewystarczające, to po podłączeniu agregatu prądotwórczego praca autonomiczna urządzeń systemu LTE450 może zostać przedłużona.

Zmiana modelu sieci przesyłowej i dystrybucyjnej

Prezes Laskowski odniósł się do postępującej w kraju transformacji energetycznej, która w jego ocenie znajduje się obecnie na „zaawansowanym etapie”. Przypomniał, że polski system elektroenergetyczny opierał się głównie na węglu, natomiast w ramach wspomnianej transformacji odchodzimy od tego modelu. – Zastępujemy źródła konwencjonalne, źródłami rozproszonymi generującymi energię z odnawialnych źródeł– mówił. – W zasadzie każdy dotychczasowy odbiorca energii elektrycznej może być jej producentem, czyli prosumentem – wskazał i dodał, że w związku z tym zmienia się model sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej.

Jak wyjaśnił, to już nie jest sieć pasywna, która od źródła wytwórczego przesyłała energię elektryczną do odbiorcy końcowego. Obecnie mamy do czynienia z siecią aktywną, czyli siecią, w której energia elektryczna kierunkowana jest w dwie strony: zarówno od wytwórcy do odbiorcy końcowego, ale także od odbiorcy końcowego, czyli prosumenta do sieci. – Dzisiaj sieć dystrybucyjna podlega wielkiej ewolucji, nie tylko rozbudowujemy tę sieć, żeby podłączyć nowych odbiorców, nowych wytwórców energii elektrycznej ze źródeł OZE, ale przede wszystkim inwestujemy w digitalizację sieci i właśnie projekt LTE450 jest sercem digitalizacji naszych sieci – stwierdził.

– Łączność, którą ten projekt ma nam zapewnić, daje nowe możliwości z punktu widzenia operatorstwa, systemów łączności dyspozytorów, usuwania awarii, ale także służy do zdalnych odczytów, czyli smart meteringu – mówił. – Jest doskonałą odpowiedzią na oczekiwania naszych klientów, a z drugiej strony daje nam możliwości do budowania elastycznego rynku energii elektrycznej – wyjaśnił.

To z kolei powiązane jest z wprowadzeniem taryf dynamicznych. – To właśnie takie narzędzia, jak LTE umożliwią podstawę do tego, żebyśmy mogli wszystkie dane pomiarowe z inteligentnych liczników zbierać, przetwarzać, a następnie łączyć z systemami handlowymi – dodał.

Ponadto Prezes Laskowski podkreślił, że jest to początek digitalizacji i tworzenia szerokopasmowej sieci w kontekście całego kraju. – Mamy duże plany i staramy się współpracować z naszymi partnerami, innymi dystrybutorami energii elektrycznej w całym kraju, żeby także oni docelowo, w perspektywie najbliższych lat, mogli wdrożyć tę sieć, a w przyszłości ta sieć, jako sieć niezależna, w pełni bezpieczna, byłaby także podstawą do działania służb ratowniczych i ratunkowych – zapowiedział. Przy okazji odniósł się do ostatnich powodzi, które nawiedziły Polskę, podkreślając, że właśnie łączność okazała się kluczowa. – Brak łączności paraliżował służby ratownicze, służby dystrybucyjne, a także mieszkańców, którzy oczekiwali pomocy – dodał.

Umowa na dostarczenie nowoczesnych systemów zasilania jest trzecią podpisywaną z firmą Ericsson w ramach Programu LTE450 – wcześniej spółki Grupy PGE podpisały umowę na dostawę komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE oraz umowę na dostawę anten i urządzeń radiowych RAN.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski