Bydgoszczanie, którzy zostali zarejestrowani na wizyty u lekarzy specjalistów lub zabiegi chirurgiczne boją się o to, że stracą kolejkę i będą musieli czekać kolejne tygodnie, miesiące, nawet lata.
- Miałam zaplanowaną wizytę u kardiologa w poradni Intercor – mówi pani Małgorzata. - Zadzwoniłam, w rejestracji powiedziano mi, że nowego terminu jeszcze mi nie podadzą, ponieważ nie wiadomo, kiedy skończy się epidemia. Mam zadzwonić po świętach. Dobrze choć, ze zatroszczono się o mnie i dostałam sms.
Telefony przeciążone
Mieszkanka Fordonu skarżyła się na to, że nie może dodzwonić się do Centrum Medycznego Gizińscy.
- Mąż czeka na zabieg dwa lata, jesteśmy zdezorientowani. Chcemy dodzwonić się do centrum, by dowiedzieć się co dalej. Albo słychać komunikat, że połączenie nie może zostać zrealizowane, albo nikt nie odbiera. Co robić, jednak jechać osobiście na Leśne? – relacjonuje.
W Centrum Medyczny Gizińscy dowiedzieliśmy się, że telefony nie zostały wyłączone. Prawdopodobnie są przeciążone, ponieważ np. w poniedziałek (6. kwietnia) do godz. 11 panie w rejestracji odebrały około... 750 telefonów od pacjentów. Jak nas zapewniono, kolejki do lekarzy specjalistów oraz na zabiegi zostały przesunięte w czasie – na razie o 4 tygodnie – ale kolejność, zgodnie z zarządzeniem centrali NFZ, będzie musiała zostać przywrócona. Zanim jednak centrum zacznie normalnie funkcjonować, tak jak wszystkie inne jednostki, będzie musiało uzyskać zgodę Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Co z pacjentami czekającymi na zabiegi?
Zapytaliśmy o pacjentów czekających na porady i odroczone operacje, które mają być przeprowadzone w jednostkach publicznych.
- Uaktualnimy listy, nikt z kolejki nie wypadnie – zapewnia Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. - Wiemy, że sytuacja będzie trudna. Nie uda się szybko dojść do stanu sprzed epidemii. Pacjenci, niestety, będą musieli być cierpliwi.
Lekarze "wiszą" na telefonach
Natomiast lekarze Centrum Onkologii udzielają teleporad i, jeśli pacjent wymaga przeprowadzania badań, to są one wykonywane. CO nadal leczy chorych.
