Na przekór światu. Kobiety, które swoimi osiągnięciami burzyły stereotypy
Zostanie dyplomowaną lekarką w pierwszej połowie XIX wieku było praktycznie niemożliwe - na uczelnie medyczne przyjmowano wyłącznie mężczyzn. Czy przeszkodziło to Elizabeth Blackwell w uzyskaniu tytułu doktora medycyny? Absolutnie nie. Dyplom z najwyższą lokatą odebrała w 1849 roku, mimo pokutujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących kobiet.

Pierwsza amerykańska i brytyjska dyplomowana lekarka, feministka, walcząca o prawa kobiet i zniesienie niewolnictwa.
Elizabeth urodziła się w zamożnej rodzinie, która zadbała o wykształcenie wszystkich dziewięciorga dzieci. Po przeprowadzce z Anglii do Stanów Zjednoczonych i śmierci ojca Elizabeth wynajęła mieszkanie w domu lekarza i uczyła się sama medycyny. Równocześnie rozpoczęła walkę o zniesienie niewolnictwa.
Elizabeth starała się o przyjęcie na studia w wielu uczelniach medycznych, jednak zawsze odmawiano jej jako kobiecie. Dopiero mało znana szkoła Geneva College w Nowym Jorku przyjęła ją na studia na skutek nieporozumienia. Decyzja o przyjęciu miała zapaść w wyniku głosowania, które uznano za żart i przekornie głosowano na "tak". Mimo regularnej dyskryminacji i nietolerancji ze strony innych studentów, Elizabeth 11 stycznia 1849 jako pierwsza kobiecie w USA uzyskała tytuł doktora medycyny - w dodatku z pierwszą lokatą.
Mimo ukończenia studiów z najwyższym wynikiem, w związku ze swoją płcią Elizabeth nie mogła znaleźć pracy. Ostatecznie założyła w Nowym Jorku własny szpital kliniczny, a także napisała poradnik dla studentek.
Domena publiczna
Gdyby Margaret Thatcher zraziła się buńczucznym nastawieniem członków własnego gabinetu wobec jej śmiałych decyzji, nie byłaby dziś nazywana „Żelazną Damą”. Pewność siebie i determinacja zapewniły jej poczesne miejsce na kartach historii, nie tylko jako pierwszej kobiety-premiera Wielkiej Brytanii, ale także jako najdłużej urzędującego brytyjskiego premiera w XX wieku.

W 1979 r. została premierem Wielkiej Brytanii - pierwszą kobietą w Europie piastującą ten urząd.
Jako jedyny polityk w XX wieku trzykrotnie wygrała wybory dla swojej partii, stając się tym samym najdłużej urzędującym brytyjskim premierem. Znana ze swojego eurosceptycyzmu, była zwolenniczką ograniczonej integracji europejskiej. W świecie męskiej dominacji udowodniła kobiecą siłę do stanowienia o losach świata.
W czasie swojej kadencji wielokrotnie spotykała się z dezaprobatą zdominowanego przez mężczyzn gabinetu. Mimo regularnego umniejszania jej kompetencji była osobą, która niełatwo ulegała presji. Przez swoją stanowczość, m.in. w stosunku do strajkujących górników i państw bloku wschodniego, nadano jej przydomek „Żelazna Dama”.
Margaret Thatcher Foundation, CC BY-SA 3.0
Marilyn vos Savant, Jane Goodall, Wanda Rutkiewicz – poznaj sylwetki niesamowitych kobiet
Liderki polityczne, badaczki, himalaistki, astronomki, kosmonautki - choć miały utrudniony start, udało im się nie tylko przebić do świata męskiej dominacji, ale i dokonać w nim przełomowych zmian. Na szczęście rewolucja wykroczyła poza ramy konkretnych dziedzin, wpływając na to, co najtrudniej przeformułować - społeczną mentalność.
By dowiedzieć się więcej na temat kobiet łamiących stereotypy, przejdź do galerii.
Czytaj także:
