
3 lutego 1935 roku nastąpiło otwarcie Muzeum Szkolnego przy ul. Warszawskiej 25, pierwszej tego typu placówki w kraju, kierowanej przez trzech pedagogów Mariana Faczyńskiego, Jana Biedowicza i Antoniego Olejnika. Eksponowano przede wszystkim prace plastyczne i techniczne uczniów bydgoskich szkół średnich.

3 lutego 1945 roku Państwowy Komitet Obrony ZSRR wydał postanowienie o aresztowaniu cywilnych Niemców mieszkających na terenie należącym do Rzeszy do 1918 roku i ich wywożeniu w głąb ZSRR. Na tej podstawie deportowano do łagrów, głównie na Ural i do Zagłębia Donieckiego prawie 100 tys. Polaków - mieszkańców Pomorza, w tym ponad 1600 bydgoszczan. Akcja wywożenia zakończona została w połowie kwietnia. Większość deportowanych powróciła do końca 1945 r. Zmarło w ZSRR ponad stu bydgoszczan.

3 lutego 1992 roku do USA celem założenia tam nowego oddziału wyjechał założyciel Bydgoskiego Konsorcjum Kapitałowo-Inwestycyjnego, Ryszard Bagiński. Do Bydgoszczy już nie wrócił, niebawem okazało się, że do USA Bagiński wyjechał wraz ze wszystkimi aktywami, pozostawiając w Bydgoszczy setki nabitych w butelkę osób, które powierzyły mu swoje pieniądze.