Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klienci dużego banku w Polsce na celowniku hakerów. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony banku

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Eksperci tłumaczą, że oszuści "na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej".
Eksperci tłumaczą, że oszuści "na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej". 123RF
Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank Citi Handlowy. Cyberoszuści na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej. Ponadto eksperci ostrzegają przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod firmę InPost. Chodzi o nowa kampanię phishingową.

CSIRT KNF za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzega przed nową kampanią cyberprzestępców. – UWAGA! Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem! Cyberprzestępcy podszywają się pod @Citibank – czytamy we wpisie na Twitterze.

Eksperci tłumaczą, że oszuści "na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej". – Nie dajcie się okraść i zawsze weryfikujcie adres strony swojego banku! – dodali.

Wpis zawiera zrzuty ekranu fałszywych stron przygotowanych przez oszustów, łudząco podobnych do tej prawdziwej.

Dodatkowe zabezpieczenia coraz popularniejsze

Za najbezpieczniejszą formę logowania do banku lub innych portali, ankietowani uznali kod SMS (36,7 proc. wskazań). Zaraz na drugim miejscu znalazło się z kolei wykorzystanie danych biometrycznych w postaci weryfikacji linii papilarnych lub twarzy (35,2 proc.). Wśród respondentów wieku 18-34 lata oraz 44-55 lat była to najbezpieczniejsza metoda – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.

Prawie 60 proc. badanych deklaruje, że przy logowaniu w banku korzysta z zabezpieczenia w postaci podwójnego uwierzytelnienia lub wykorzystania danych biometrycznych. Najczęściej robią tak ludzie młodzi w wieku od 18 do 34 r. ż. W tej grupie odsetek osób, które dodatkowo się zabezpieczają, wynosi blisko 70 proc.

Kolejna kampania phishingowa wymierzona w klientów InPostu

Eksperci CSIRT KNF ostzregają także przed cyberoszustami podszywającymi się pod firmę InPost. – Uważajcie na kolejną kampanię phishingową! Cyberprzestępcy podszywają się pod firmę InPost @paczkomatkurier – alarmują.

Jak wyjaśniają, przestępcy "na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane kart płatniczych". – Zachowajcie rozwagę i nie dajcie się oszukać! – dodają na koniec. Wpis również zawiera zrzut ekranu fałszywej strony, na której wykorzystano logo firmy InPost.

Próba wyłudzenia co 70 minut

O bezpieczne logowanie warto zadbać nie tylko w przypadku banku, ale także skrzynki e-mailowej lub innych kont w serwisach społecznościowych. Część z nas za ich pośrednictwem wysyła bowiem lub archiwizuje zdjęcia i skany różnych dokumentów tożsamości. Po włamaniu na naszą skrzynkę może okazać się, że przestępcy nie potrzebują wcale kraść naszego portfela, żeby zdobyć nasz dowód osobisty.

W II kwartale 2022 r. zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln złotych. W ostatnim kwartale baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 37 112 szt. – to niemal dokładnie tyle samo, jak rok temu w analogicznym okresie (37 190 szt.) – wynika z raportu Związku Banków Polskich infoDOK. Średnio do bazy trafiało 408 szt. dziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klienci dużego banku w Polsce na celowniku hakerów. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony banku - Strefa Biznesu