Do bydgoskich placówek służby zdrowia coraz częściej przychodzą osoby ukąszone przez kleszcze.
<!** Image 2 align=right alt="Image 124667" sub="Niepozornych rozmiarów kleszcz po wypiciu krwi może zwiększyć swoje rozmiary nawet 200 razy Fot. Archiwum">Kleszcze są nosicielami dwóch groźnych dla człowieka chorób: boreliozy (wywołanej przez krętka boreliozy) oraz kleszczowego zapalenia mózgu (wywołanego przez wirusa KZM).
- Poszłam na spacer nad Zalew Koronowski, zapomniałam wziąć z sobą jakiś antykleszczowy spray. Po powrocie do domu niczego nie zauważyłam - mówi pani Teresa, mieszkanka bydgoskiego Szwederowa. - Dopiero po kilku dniach zauważyłam „wypasionego” kleszcza, wpitego w tylną część uda oraz zaczerwienioną skórę. Poszłam do lekarza. Badania wykazały, że mam boreliozę i muszę przejść antybiotykową kurację.
Pani Teresa nie jest jedyną osobą, która szuka lekarskiej pomocy. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy wynika, że... - Kleszcze stają się coraz bardziej agresywne - mówi Stanisław Gazda, rzecznik bydgoskiego sanepidu. - Mieliśmy łagodną zimę, więc populacja kleszczy nie zmniejszyła się. Za to rozpoczęła się ich walka o przetrwanie. Najwięcej ukąszeń przez kleszcze odnotowaliśmy w okolicach Tucholi, Torunia oraz Inowrocławia.
W wojewódzkiej stacji można zaszczepić się przeciwko boreliozie i zapaleniu mózgu oraz kupić surowicę przeciwko jadowi żmij. - Żmije także częściej atakują niż dotąd. Dlatego warto zabrać z sobą na turystyczny szlak surowicę - dodaje rzecznik.
<!** reklama>W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że stwierdzonych przypadków boreliozy nie odnotowano więcej niż w analogicznych okresach minionego roku. - Jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24 godzin po ukąszeniu, do zakażenia boreliozą nie dojdzie - mówi dr Edyta Grąbczewska. - Zatem po każdym spacerze - kleszcze występują nie tylko w lasach, ale także na łąkach, w parkach, na terenach zielonych, działkach a nawet przydomowych ogródkach - należy bardzo dokładnie sprawdzić swoje ciało. Przed wyprawami na Mazury, do Białowieży, Czech czy Austrii warto skonsultować się z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję o wykonaniu szczepień ochronnych np. przeciwko KZM.
Portret wroga
Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Jest ich ponad 850 gatunków. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z trzema najbardziej niebezpiecznymi.
- Kleszcz pospolity najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności. Można go spotkać w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie są lasy liściaste i mieszane, a także iglaste, ale z gęstym poszyciem. Jest również mieszkańcem miejskich parków, zieleńców, działek.
- Kleszcz łąkowy upodobał sobie zakrzewione pastwiska, obrzeża jezior, bagniste tereny leśne. Zamieszkuje głównie obszary położone na wschód od Wisły.
- Obrzeżek gołębi bytuje tam, gdzie się gnieżdżą ptaki - na strychach, poddaszach.