Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze coraz groźniejsze

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Do bydgoskich placówek służby zdrowia coraz częściej przychodzą osoby ukąszone przez kleszcze.

Do bydgoskich placówek służby zdrowia coraz częściej przychodzą osoby ukąszone przez kleszcze.

<!** Image 2 align=right alt="Image 124667" sub="Niepozornych rozmiarów kleszcz po wypiciu krwi może zwiększyć swoje rozmiary nawet 200 razy Fot. Archiwum">Kleszcze są nosicielami dwóch groźnych dla człowieka chorób: boreliozy (wywołanej przez krętka boreliozy) oraz kleszczowego zapalenia mózgu (wywołanego przez wirusa KZM).

- Poszłam na spacer nad Zalew Koronowski, zapomniałam wziąć z sobą jakiś antykleszczowy spray. Po powrocie do domu niczego nie zauważyłam - mówi pani Teresa, mieszkanka bydgoskiego Szwederowa. - Dopiero po kilku dniach zauważyłam „wypasionego” kleszcza, wpitego w tylną część uda oraz zaczerwienioną skórę. Poszłam do lekarza. Badania wykazały, że mam boreliozę i muszę przejść antybiotykową kurację.

Pani Teresa nie jest jedyną osobą, która szuka lekarskiej pomocy. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy wynika, że... - Kleszcze stają się coraz bardziej agresywne - mówi Stanisław Gazda, rzecznik bydgoskiego sanepidu. - Mieliśmy łagodną zimę, więc populacja kleszczy nie zmniejszyła się. Za to rozpoczęła się ich walka o przetrwanie. Najwięcej ukąszeń przez kleszcze odnotowaliśmy w okolicach Tucholi, Torunia oraz Inowrocławia.

W wojewódzkiej stacji można zaszczepić się przeciwko boreliozie i zapaleniu mózgu oraz kupić surowicę przeciwko jadowi żmij. - Żmije także częściej atakują niż dotąd. Dlatego warto zabrać z sobą na turystyczny szlak surowicę - dodaje rzecznik.

<!** reklama>W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że stwierdzonych przypadków boreliozy nie odnotowano więcej niż w analogicznych okresach minionego roku. - Jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24 godzin po ukąszeniu, do zakażenia boreliozą nie dojdzie - mówi dr Edyta Grąbczewska. - Zatem po każdym spacerze - kleszcze występują nie tylko w lasach, ale także na łąkach, w parkach, na terenach zielonych, działkach a nawet przydomowych ogródkach - należy bardzo dokładnie sprawdzić swoje ciało. Przed wyprawami na Mazury, do Białowieży, Czech czy Austrii warto skonsultować się z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję o wykonaniu szczepień ochronnych np. przeciwko KZM.

Portret wroga

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Jest ich ponad 850 gatunków. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z trzema najbardziej niebezpiecznymi.

  • Kleszcz pospolity najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności. Można go spotkać w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie są lasy liściaste i mieszane, a także iglaste, ale z gęstym poszyciem. Jest również mieszkańcem miejskich parków, zieleńców, działek.
  • Kleszcz łąkowy upodobał sobie zakrzewione pastwiska, obrzeża jezior, bagniste tereny leśne. Zamieszkuje głównie obszary położone na wschód od Wisły.
  • Obrzeżek gołębi bytuje tam, gdzie się gnieżdżą ptaki - na strychach, poddaszach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!