Do zdarzenia przy granicy z Białorusią doszło w minioną niedzielę po południu. Na nagraniach można zobaczyć, jak grupa osób, m.in. przy użyciu nożyc do metalu, próbowała niszczyć zasieki z drutu kolczastego ułożone tam przez wojsko. Trzynastu zatrzymanym w związku z incydentem osobom postawiono zarzuty zniszczenia mienia. Prokuratura Rejonowa w Sokółce skierowała do sądu wnioski o areszt dla wszystkich, jednak sąd ich nie uwzględnił.
Jak zauważono w mediach społecznościowych, wśród osób, które niszczyły zasieki, znalazł się również Grzegorz Antoszewski. To postać dobrze znana z udziału w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji czy z antyrządowych protestów. Jak się okazuje, Antoszewski to również wieloletni żołnierz oraz członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Jak wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze portalu polskatimes.pl, Antoszewski służbę rozpoczął w 1979 roku, w Ludowym Wojsku Polskim, a zakończył jako żołnierz zawodowy w stopniu kapitana w roku 1994. Był też członkiem PZPR. Z opinii specjalnej, datowanej na 30 września 1994 r. można dowiedzieć się m.in., że „pełnił służbę na stanowiskach związanych z zabezpieczeniem logistycznym w jednostkach wojsk lotniczych i lądowych, zdobywając doświadczenie w zakresie realizacji zadań służby żywnościowej”.
Jednak ciekawsze informacje na jego temat pojawiają się w opiniach wcześniejszych. Np. niejednokrotnie podkreślano w dokumentach, że Antoszewski prezentuje „właściwą postawę ideowo-polityczną”. W roku 1987 odnotowano, że „jako członek PZPR właściwie interpretuje politykę partii”. Z kolei w opinii specjalnej z 1988 roku zauważono, że „postępuje zgodnie z socjalistycznymi normami współżycia społecznego”.
Najbardziej interesująco wygląda podsumowanie jego służby w 1982 roku. Kiedy w Polsce trwał stan wojenny, przełożeni pisali o Antoszewskim: „Posiada skrystalizowany światopogląd materialistyczny. Zdyscyplinowany. Z obowiązków służbowych wywiązuje się należycie”. To właśnie wówczas – jak sam wspominał w nagraniu, które bez trudu można odnaleźć w sieci – jako żołnierz, ochraniał „urzędy pocztowo-telekomunikacyjne przed elementem”.
