
Exploseum alternatywnie, czyli zwiedzanie w terenie
W niedzielę (18.10.) o godz. 12 Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na pilotażowe zwiedzanie Exploseum nową, terenową trasą industrialną, która wiedzie wśród terenów leśnych.
Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania. Zwiedzanie odbywa się jedynie z przewodnikiem, grupa może liczyć maksymalnie 15 osób, trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu.
Jak się dowiedzieliśmy, zapisy już zakończono, ale jeszcze dziś (piątek, 16.10.) warto zajrzeć na fanpage Muzeum Okręgowegotutaj, by wygrać podwójne bilety wstępu w promocyjnej cenie 1 zł.
Na pocieszenie dobra wiadomość jest też taka, że zwiedzanie Exploseum w terenie ma być wydarzeniem cyklicznym i można liczyć, że odbędzie się także w kolejny weekend.

Dziewiąty festiwal Fonomo - między obrazem a dźwiękiem
Do soboty (17 października) włącznie trwa 9. edycja FONOMO Music & Film Festival w Bydgoszczy. Festiwalowe wydarzenia odbywają się przy zachowaniu obostrzeń związanych z pandemią. Część koncertów i pokazów obejrzeć można także online.
Zobacz muzykę, posłuchaj filmu - idea Fonomo Music & Film Festival od lat pozostaje niezmienna. - Przyglądamy się miejscom, w których dźwięk z obrazem się przenikają. Im bardziej są to zjawiska nieoczywiste, tym bardziej nas interesują - podkreśla zawsze Artur Maćkowiak, muzyk i szef bydgoskiej Fundacji Nowa Sztuka Wet Music, która jest organizatorem festiwalu.
O historii sztuki audiowizualnej (a być może też o jej przyszłości) będzie hiszpański film „Ci, którzy widzą więcej”, prezentowany w sobotę o 17.00 w MCK. Również w sobotni wieczór (godz. 20.15) pokaz serbskiego filmu „Odezwij się, chcę cię zobaczyć”, będącego jak podróż do jednej z najstarszych rozgłośni radiowych w Europie - Radia Belgrad. Bilety 10 zł/os. w kasie MCK.
Festiwal to także obrazy na wystawie. W MCK do obejrzenia jest „Wystawa Ziemniaki” Filipa Zawady. Pisarz, muzyk i fotograf stał „ziemniaczanym rysownikiem” odkąd syn zaczął mu zadawać niewygodne pytania. Okazało się, że rysunki publikowane w mediach społecznościowych zaczęły odpowiadać też na pytania innych osób.
Stały punkt festiwalu to również koncerty na scenie w MCK i Klubie Mózg. Uwaga, z przyczyn zdrowotnych zespół you.Guru odwołał swój występ. Natomiast Vladislav Delay przygotuje specjalny występ w swoim domu, który będzie transmitowany online w sobotę o godzinie 23.00 - tak jak to było przewidziane w planie. Pozostałe koncerty odbywają się według programu festiwalowego programu - szczegóły na Facebooku Fonomo Music & Film Festival TUTAJ
Podobnie jak w zeszłym roku, na Fonomo miały się odbyć Targi Małych Wydawców. Niestety, ze względu na wprowadzone nowe ograniczenia epidemiologiczne organizatorzy zrezygnowali z przyjazdu w sobotę. Pełny program festiwalu na fonomo.pl.

Frymark bydgoski, czyli ekojarmark w centrum miasta
W niedzielę (18.10.) przy ulicy Gdańskiej 8 - na placu przy dawnym CH Drukarnia - jak zawsze w godz. 10-14 czekać będą frymarkowi wystawcy.
Frymark to jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem. Jak zwykle nie zabraknie świeżych produktów wprost od gospodarzy. Pojawią się też wytwórcy wielu pyszności. Będzie okazja zaopatrzyć się w herbaty na jesienne dni. Wśród różnych rodzajów olejów, będzie też ten dyniowy. Ponadto, m.in.: pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczka), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata... i wiele innych.

Żuki i bydgoscy symfonicy w koncercie „Ludzi dobrej woli jest więcej...”
W niedzielę (18.10.) o 19.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo zabrzmią przeboje Niemena, Klenczona, Czerwonych Gitar oraz piosenki Żuków, które wystąpią wraz z orkiestrą bydgoskich symfoników w ramach 20. Dni Papieskich.
To będzie specjalny, ekskluzywny koncert pt. „Ludzi dobrej woli jest więcej...” we wnętrzach Bazyliki św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. W wykonaniu zespołu Żuki i Orkiestry Symfoników Bydgoskich pod batutą i w aranżacjach Marka Czekały, z prowadzeniem Emilii Czekały, zabrzmią przeboje z repertuarów: Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona, Czerwonych Gitar oraz autorskie piosenki Żuków z płyty „Moment”. Całość uzupełnią cytowane myśli Jana Pawła II, któremu dedykowany jest koncert w ramach obchodów 20. Dni Papieskich Totus Tuus (Cały Twój) oraz Światowego Dnia Misyjnego.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują zasady sanitarne, w tym ograniczona liczba osób w świątyni.