
Wernisaż wystawy „Do not free me” (wstęp wolny)
W piątek o 18.00 Galeria Wieży Ciśnień przy Filareckiej 1 zaprasza na wernisaż wystawy Władysława Radziwiłłowicza. Artysta, wychodząc od rytuałów swej codzienności, rozlicza się ze stereotypowym pojęciem wolności, mówi o kondycji współczesnego człowieka.
Duże formaty obrazów w większości namalowanych farbami akrylowymi, jeden olejny. Poza dwoma-trzema wyjątkami, prace utrzymane w bieli i szarości.
Częścią wystawy jest także instalacja video - film, który się zapętla, obrazując zjawisko cykliczności. Ekspozycja czynna będzie do 16 października.

Małe Animocje w kinie „Orzeł”
W niedzielne południe w kinie „Orzeł” MCK (Marcinkowskiego 12) THE BEST OF O!PLA #5 - „Teraz dzieci mają głos!”. Pokaz (48 min.) najnowszych polskich filmów animowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które brały udział V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Bilety bilety 5 zł (w kasie MCK).
Pokaz poprzedzi spotkanie z Piotrem Kardasem, który opowie krótka historię o polskiej animacji dla najmłodszych.

Koncert Jorgos Skolias & Antonis Skolias
Kolos to nazwa duetu, ale także tytuł płyty śpiewającego Jorgosa oraz Antonisa grającego na perkusji. W niedzielę o 16.00 wystąpią w Pałacu Nowy w Ostromecku, wstęp 12 zł.
Nowym projektem wokalisty, łączącego dawne techniki wokalne z innowacyjną koncepcją, jest duet tworzony wraz z synem – perkusistą Antonisem Skoliasem, a rok 2016 przyniósł nam, wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia, album zatytułowany Kolos.Płytę wypełniają nasycone greckim folklorem utwory mieniące się ogromem improwizacji i emanujące niezwykłą energią. Teksty w nich wykorzystane niejednokrotnie zapożyczone są z piosenek zapamiętanych przez Jorgosa z dzieciństwa. Innym razem artysta wykorzystał też wersy greckiego poety Konstantinosa Kawafisa. Jorgos Skolias używa rozmaitych przetworników głosu i zapętleń, stwarzając przy żywiołowym akompaniamencie perkusji wyjątkowy klimat budujący się podczas słuchania albumu.
Jorgos Skolias na przestrzeni wielu lat współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. W ostatnim czasie dość aktywnie zaangażował się we współpracę z braćmi Oleś, czego efektem były rozliczne koncerty tria oraz doskonały album Sefardix (2013), prezentujący klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX w., jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii, pełnej odniesień do wielowątkowości śródziemnomorskiej kultury.