Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiepsko z dotacjami z programu "Czyste powietrze" w bydgoskim Łęgnowie

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Mieszkańcy osiedla Łęgnowo Wieś są  w zasadzie wykluczeni z tych programów smogowych. - Bo na to co dają nie można na tym osiedlu skorzystać. Tu EC tylko z okna widzimy, a nie jesteśmy podłączeni, ani w planach tego nie ma. - mówi Renata Wlazik, działaczka społeczna z Łęgnowa.
Mieszkańcy osiedla Łęgnowo Wieś są w zasadzie wykluczeni z tych programów smogowych. - Bo na to co dają nie można na tym osiedlu skorzystać. Tu EC tylko z okna widzimy, a nie jesteśmy podłączeni, ani w planach tego nie ma. - mówi Renata Wlazik, działaczka społeczna z Łęgnowa. Dariusz Bloch
Mieszkańcy bydgoskiego osiedla Łęgnowo-Wieś narzekają, że właściwie w praktyce nie mogą brać udziału w rządowym programie "czyste powietrze". Najbardziej zanieczyszczone osiedle zostało pozostawione same sobie.

Zobacz wideo: Koniec z plastikowymi sztućcami i słomkami. Na dobre.

"Czyste powietrze" to rządowy program, który umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę pieca CO albo na docieplenie domu. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich.

Bydgoskie Łęgnowo wykluczone?

Mieszkańcy osiedla Łęgnowo Wieś są w zasadzie wykluczeni z tych programów smogowych. - Bo na to co dają nie można na tym osiedlu skorzystać. Tu EC tylko z okna widzimy, a nie jesteśmy podłączeni, ani w planach tego nie ma. - mówi Renata Wlazik, działaczka społeczna z Łęgnowa.

Bydgoszcz sama robiła badania

Włazik zauważa: - Tak samo z gazem, jest po drugiej stronie torów. Zostaje pompa ciepła, jednak za 5 tysięcy z miasta nikt na to się nie skusi. Nawet jak by dołożyć te 30 tysięcy z programu "Czyste powietrze", to jest i tak mało, bo sensowna pompa 45 tys. i by się opłacało fotowoltaika, a to kolejne min. 15 tys. Do tego demontaż, montaż dostosowanie czy wymiana grzejników lekko 10 tys.. Realnie i tak coś więcej wyjdzie. To kto wyda tak poza dotacją z 30 - 40 tys.? Jak jakiś tam piec ma i jakoś tam działa. Na gaz czy do EC da radę się zmieścić w dotacji, a na nią trzeba też mieć wyłożyć. Kredytu nie dadzą komuś z niską krajową pensją.

Najbardziej zanieczyszczone przez odpady z dawnych zakładów Zachem osiedle w praktyce ma same piece. - Paradoksalnie samo miasto w swych badaniach z EU stwierdziło, że tak duży wynik zanieczyszczenia na tym osiedlu to wynik kopciuchów - przypomina Włazik. - Jakoś jednak nie daje nawet szansy na ich zmianę. ludzie domy mają w większości ocieplone. I ociepleniem, to nie zmiana sposobu ogrzewania, a jedynie oszczędności na nim. Ostatecznie wyszło, ze dadzą ulotki informacyjne. Bo tylko to mogą zaproponować.

Program dla każdego?

Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy przypomina, że program "Czyste powietrze" obsługiwany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tyle że wnioski składa się - i są weryfikowane - przez ratusz

- Miasto ma własny program oferujący miejską dotację na wymianę pieca wszystkim bydgoszczanom. Finansowe wsparcie wynosi od 5 do 8 tysięcy złotych. Mieszkańcy decydujący się na wymianę starego pieca mogą skorzystać z 4 opcji: ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła, ogrzewanie gazowe i ogrzewanie z miejskiej sieci KPEC. Takie rozwiązanie powoduje, że ze wsparcia w praktyce mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, na każdym osiedlu - podkreśla Stachowiak.

Bydgoski ratusz doradza

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 7 tys. zł. Jeżeli wartość inwestycji jest wyższa istnieje możliwość skredytowania części inwestycji. Wysokość dofinansowania liczona jest indywidualnie i uzależniona jest od dochodu osób w gospodarstwie domowym.
W punkcie doradczym mieszkańcy mogą dowiedzieć się o zasadach uzyskania dofinansowania w zakresie:

  • na jakie inwestycje można otrzymać dofinansowanie,
  • jakie ważne informacje i dokumenty trzeba przygotować przed wypełnieniem wniosku,
  • na jakie wydatki można otrzymać wsparcie w postaci dotacji i pożyczki, a na jakie jedynie pożyczkę,
  • jak obliczyć wysokość dochodu gospodarstwa domowego oraz wysokość dofinansowania.

Na miejscu można skorzystać ze stanowiska komputerowego oraz drukarki, aby wypełnić wniosek o dofinansowanie i wysłać go do WFOŚiGW w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo