Styczeń i luty momentami przypominały w tym roku początek marca i przyjście przedwiośnia. Na termometrach widzieliśmy już powyżej 10 stopni. W wielu rejonach Polski o śniegu można zapomnieć. Czy to zwiastuje szybsze przyjście wiosny?
Kiedy przyjdzie wiosna 2020?
Na razie trzeba się uzbroić w cierpliwość. Luty do końca miesiąca będzie istną przeplatanką pogodową. Pojawią się cieplejsze dni ze słońcem, ale będzie też sporo chmur, deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura raz wskaże maksymalnie 4-5 stopni, by po kilku dniach wzrosnąć do około 10, a potem znowu będzie się obniżać.
ZOBACZ TAKŻE:Przerażające zmiany klimatu w Polsce. Upały będą nie do zniesienia. Grożą nam pożary, jak w Australii?
Kiedy będzie wiosna 2020? Długoterminowa prognoza pogody
Według najnowszych prognoz, podobnie ma być na początku marca, choć wtedy więcej będzie tych nieco cieplejszych dni. Jeżeli słupki rtęci spadną poniżej zera, to tylko w nocy i mróz będzie niewielki.
Czy wiosna 2020 przyjdzie szybciej?
Im dalej, tym ma się robić coraz cieplej. Zdecydowanie częściej mają do nas docierać cieplejsze masy powietrza z zachodu i południa Europy. Synoptycy przewidują, że jeszcze w marcu mogą pojawić się temperatury na poziomie 15 stopni, a gdzieniegdzie nawet i wyższe!
Grzyby w zimie! Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników
Najnowsze modele sezonowe pokazują, że marzec może być cieplejszy od poprzednich o około 3 stopnie.
KIEDY BĘDZIE WIOSNA 2020?
- Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21. marca
- Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z kalendarzową
- Astronomiczna wiosna przypada w równonoc wiosenną, czyli wówczas, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin
- W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20. marca
Należy jednak pamiętać, że te prognozy są długoterminowe i wcale nie muszą się sprawdzić. Sprawdzalność prognoz na 16 dni wynosi około 60 procent i im są one dalsze, tym mniejszy jest współczynnik sprawdzalności.
Przypomnijmy, że kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21. marca. Z kolei astronomiczna zawsze przypada w tzw. równonoc wiosenną (lub też przesilenie wiosenne). Jest to moment, gdy dzień i noc mają po tyle samo godzin i minut. W tym roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20. marca.
