https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy prokurator może zezwolić na podsłuch?

przyb
W Polsce prywatne podsłuchiwanie jest zakazane. Teoretycznie mogą to robić jedynie służby państwowe. Muszą jednak wystąpić o zgodę sądu i nie mogą podsłuchiwać w nieskończoność.

W Polsce prywatne podsłuchiwanie jest zakazane. Teoretycznie mogą to robić jedynie służby państwowe. Muszą jednak wystąpić o zgodę sądu i nie mogą podsłuchiwać w nieskończoność.

Założenie podsłuchu bez wymaganych pozwoleń jest przestępstwem. O tym, kto to może robić i na jakich zasadach, decyduje Kodeks postępowania karnego oraz ustawy dotyczące policji i służb specjalnych.

<!** reklama>Podsłuchiwać wolno tylko w przypadku spraw o najcięższe przestępstwa. Nie można robić tego w nieskończoność, bo sąd wydaje zgodę na trzy miesiące i następnie może zgodzić się tylko raz na przedłużenie o kolejne trzy.

Są jednak wyjątki od reguły. W wypadkach niecierpiących zwłoki, np. możliwości ucieczki przestępcy za granicę, decyzję o założeniu podsłuchu może podjąć prokurator. Musi jednak w ciągu trzech dni zwrócić się do sądu o wyrażenie zgody. Jeśli ten uzna prokuratorską decyzję za bezpodstawną, wszelkie zapisy powinny zostać zniszczone bez odsłuchania.

Warunkiem założenia podsłuchu jest wszczęcie postępowania przygotowawczego dotyczącego określonych przestępstw. Chodzi, m.in., o zabójstwo, szpiegostwo czy fałszerstwo pieniędzy. Na założenie przez służby specjalne podsłuchu operacyjnego, czyli jeszcze przed formalnym śledztwem prokuratury w danej sprawie musi wyrazić zgodę prokurator generalny oraz sąd. Prawo nie zabrania zakładania podsłuchów posłom, członkom rządu czy dziennikarzom.

Dane o liczbie wniosków o podsłuch i zgód na jego stosowanie są w Polsce tajne. W minionym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło tylko, że w 2006 r. policja złożyła o 4,6 proc. mniej podań niż w 2005 r., a policja o 4,6 proc. mniej.

Warto wiedzieć

O zgodę na założenie podsłuchu może wystąpić do sądu prokuratura bądź inne służby państwowe: Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja.

Mogą one także stosować inne środki operacyjne, jak podgląd, tajna obserwacja, przeglądanie listów.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AGA

Czasem lepiej zaufać detektywowi bo wtedy przynajmniej jest pewność, że materiał będzie mógł być użyty w sądzie. Ja polecam detektywa jaki wykrył zdradę męża ( ex meża ) mojej siostry - Detektyw Jakub Zyna z sklepu Spy Shop

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski