Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KE przyjęła plan do programu „Horyzont Europa”. Włączenie aspektu płci będzie domyślnym wymogiem w treści badań naukowych i innowacji

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
KE przyjęła plan do programu „Horyzont Europa”. Włączenie aspektu płci będzie domyślnym wymogiem w treści badań naukowych i innowacji
KE przyjęła plan do programu „Horyzont Europa”. Włączenie aspektu płci będzie domyślnym wymogiem w treści badań naukowych i innowacji Marek Szawdyn
KE chce obligatoryjnego włączenia wymiaru płci do treści badań i innowacji. Plany równouprawnienia płci będą stopniowo stawały się częścią kryteriów kwalifikowalności dla organów publicznych, organizacji badawczych i uczelni ubiegających się o program „Horyzont Europa”. To ogłoszony 15 marca 2021 r. programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji o wartości 95,5 mld euro na lata 2021-2024.

Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek, 15 marca 2021 r., pierwszy plan strategiczny dla programu „Horyzont Europa”, nowego programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji o wartości 95,5 mld euro na lata 2021-2024.

W planie strategicznym określono cztery strategiczne kierunki inwestycji w badania naukowe i innowacje w ramach programu „Horyzont Europa” na najbliższe cztery lata:

  • promowanie otwartej strategicznej autonomii poprzez kierowanie rozwojem kluczowych cyfrowych, wspomagających i powstających technologii, sektorów i łańcuchów wartości
  • odbudowa ekosystemów i różnorodności biologicznej w Europie oraz zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi
  • uczynienie z Europy pierwszej cyfrowej gospodarki o obiegu zamkniętym, neutralnej dla klimatu i zrównoważonej
  • tworzenie bardziej odpornego, integracyjnego i demokratycznego społeczeństwa europejskiego
  • Współpraca międzynarodowa stanowi podstawę wszystkich czterech kierunków działania, ponieważ ma zasadnicze znaczenie dla sprostania wielu globalnym wyzwaniom

W planie strategicznym określono również europejskie współfinansowane i współprogramowane partnerstwa oraz misje UE, które mają być wspierane w ramach programu „Horyzont Europa”. Partnerstwa te obejmą kluczowe obszary, takie jak: energia, transport, różnorodność biologiczna, zdrowie, żywność i obieg zamknięty, i uzupełnią dziesięć zinstytucjonalizowanych partnerstw europejskich zaproponowanych przez KE w lutym 2021 r. Misje UE będą podejmować globalne wyzwania, które mają wpływ na nasze codzienne życie, takie jak walka z rakiem, przystosowanie się do zmiany klimatu, ochrona oceanów, uczynienie miast bardziej ekologicznymi oraz zapewnienie zdrowia gleby i żywności. Misje UE będą zajmować się złożonymi kwestiami za pomocą projektów badawczych, środków z zakresu polityki, a nawet inicjatyw ustawodawczych.

Kierunki określone w planie odnoszą się również do płci. Włączenie aspektu płci będzie domyślnym wymogiem w treści badań naukowych i innowacji w całym programie, chyba że zostanie określone, że płeć biologiczna lub płeć społeczno-kulturowa może nie być istotna dla danego tematu.

Jak czytamy w uzasadnieniu kwestii płci: "Komisja Europejska potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz równości płci w badaniach i innowacjach. W szczególności wymagane jest włączenie wymiaru płci do treści badań i innowacji. Plany równouprawnienia płci będą również stopniowo stawały się częścią kryteriów kwalifikowalności dla organów publicznych, organizacji badawczych i uczelni ubiegających się o program. Specjalne fundusze zostaną przeznaczone na badania nad płcią i badania przekrojowe, opracowywanie sprzyjających włączeniu społecznemu polityk równości płci w celu wsparcia nowej Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz wzmacnianie pozycji kobiet-innowatorów. Celem jest ulepszenie europejskiego systemu badań i innowacji, stworzenie środowiska pracy opartego na równości płci, w którym wszystkie talenty mogą się rozwijać, oraz lepszej integracji wymiaru płci w projektach w celu poprawy jakości badań, a także znaczenia dla społeczeństwa wytworzonej wiedzy, technologii i innowacji".

Pierwsze zaproszenia do składania wniosków do programu zostaną ogłoszone wiosną 2021 r. i przedstawione podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji 23–24 czerwca 2021 r.

Przypomnijmy, że w następstwie porozumienia politycznego w sprawie programu „Horyzont Europa” z marca i kwietnia 2019 r. Komisja Europejska rozpoczęła proces planowania strategicznego. Na różnych etapach procesu planowania strategicznego przekazano ponad 8 000 uwag.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera