https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Każda pomoc na wagę złota

Katarzyna Oleksy
- Słyszałam, że becikowe ma zostać zlikwidowane. Czy to prawda? - pyta na forum internautka morena. Konkretnej odpowiedzi na jej wpis brak. Jest za to cała lista pytań i wątpliwości.

- Słyszałam, że becikowe ma zostać zlikwidowane. Czy to prawda? - pyta na forum internautka morena. Konkretnej odpowiedzi na jej wpis brak. Jest za to cała lista pytań i wątpliwości.

<!** Image 2 alt="Image 166946" sub="Zdaniem młodych mam pieniądze z pewnością nie są powodem, dla którego rodziny decydują się na potomstwo Fot. Tadeusz Pawłowski">

- Jestem w piątym miesiącu ciąży, czy załapię się na pomoc państwa? Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady? - pyta internautka monka. Podobnych jej przyszłych mam, obawiających się o obiecaną pomoc rządu, są setki. Co wywołało ich niepokój? Przede wszystkim wypowiedzi polityków, niezadowolonych z efektów wprowadzenia jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Ta bowiem miała zachęcić rodziny do posiadania potomstwa. W związku z tym, że statystyki nie drgnęły, jak zakładał plan, w niektórych wypowiedziach pojawiły się sugestie, by wspierać rodziny powyżej dwójki dzieci.

- Becikowe to nie ogromne pieniądze, nie sądzę więc, że ktoś decyduje się na posiadanie dziecka dla tysiąca złotych. To jednak suma, która z pewnością ułatwi start młodym rodzicom - komentuje pani Justyna, młoda mama. Jak się okazuje, większość rodziców przeznacza rządowe wsparcie na zakup wózka - to spory wydatek. Jego koszt oscyluje wokół tysiąca złotych - za siedemset można zdobyć już solidny sprzęt.

<!** reklama>

- Pieniądze, zwłaszcza na początku, przydadzą się też na pieluchy. Te są bardzo drogie, a niezbędne - twierdzi nasza rozmówczyni.

- Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje osobom uprawnionym w wysokości 1000 złotych na jedno dziecko. Obecnie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie ma projektu zmian do ustawy o świadczeniach rodzinnych, mających na celu likwidację „becikowego rządowego” - informuje Regina Politowicz, dyrektor ratuszowego wydziału zdrowia i polityki społecznej. Do stron BIP odsyła także biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - Nie toczą się obecnie prace nad zmianą ustawy - usłyszeliśmy w biurze prasowym. Kolejna dobra wiadomość to taka, że nie ma też projektu zmian w zakresie likwidacji tzw. becikowego miejskiego, czyli środków wypłacanych młodym rodzicom ze środków gminy.

- Nasza polityka prorodzinna pozostawia wiele do życzenia, jednak każda pomoc młodym rodzicom jest na wagę złota - komentują młode mamy.

Warto wiedzieć

  • Od 1 stycznia 2012 roku przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka wypłacaną ze środków budżetu państwa (becikowe rządowe), jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka wypłacaną  z budżetu gminy (becikowe gminne) i jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego lub wystawionego przez położną, potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski