https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaucja za plastikowe butelki? Tego chce Unia Europejska

Katarzyna Paczewska
Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za cztery lata może być to już nawet 140 kg.
Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za cztery lata może być to już nawet 140 kg. 123RF.com
Statystyczny "Kowalski" przez rok generuje 307 kg odpadów (dane podawane podczas kampanii rePETa). Jak podała niedawno "Rzeczpospolita", Unia Europejska chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 r. Oznaczałoby to konieczność wprowadzenia systemu kaucji w Polsce.

Propozycja ta zakłada, że do 2025 r. poziom zbieralności plastikowych butelek w Unii Europejskiej miałby wzrosnąć do 90 proc. W Polsce do recyklingu trafia obecnie mniej niż 40 proc.

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", za systemem kaucji jest Komisja Europejska, Parlament Europejski i większość państw UE, ale Polska się sprzeciwia: "Nasi eksperci argumentują, że nie wykazano związku między systemem kaucyjnym a poziomem zbieralności butelek plastikowych oraz że w Polsce byłoby to zbyt drogie".

Były już próby wprowadzenia kaucji za plastikowe butelki w Polsce

Przypomnijmy, dyskusja nad tym, czy wprowadzić w Polsce system odzyskiwania wprowadzanych na rynek opakowań, trwa od kilku lat. Pomysł pojawił się w 2016 r. za sprawą samorządów, które chciały zaoszczędzić na recyklingu odpadów [pisaliśmy o tym wcześniej kilkakrotnie].

Jednak z wprowadzenia kaucji za plastikowe i aluminiowe opakowania w Polsce zrezygnowano na początku tego roku. Ministerstwo Środowiska przyznało wtedy, że koszty są zbyt wysokie.

WWF, organizacja ekologiczna, uważa, że analiza ministerstwa nie jest rzetelna. - Kaucja na plastikowe butelki to dobry pomysł - uważa Ewa Chodkiewicz, ekspertka WWF. - U innych się sprawdza ten system, to dlaczego u nas nie miałby. Nie ma innego wyjścia jak system kaucyjny. Proszę zwrócić uwagę na nieścisłości z raportu, autorstwa pań z Reloop Platform - Anny Larsson i Clarissy Morawski (poniżej w tabeli).

Kaucja za plastikowe butelki? Tego chce Unia Europejska
Źródło: zestawienie nadesłane

Zobacz też: Jak żyć ekologicznie i zdrowo - radzą eksperci WWF Polska [galeria]

Na razie objęte są systemem kaucyjnym w naszym kraju jedynie (ale nieobowiązkowo) opakowania szklane. Zasady pobierania kaucji ustalają między sobą producenci oraz sprzedawcy (ci pierwsi ustalają i pobierają kaucję za opakowania od jednostek handlowych, a te od klienta).

Jak podaje Business Insider, w efekcie poziom recyklingu butelek szklanych wynosi tylko 58 proc. Jeszcze gorzej jest w przypadku butelek plastikowych PET (40 proc.) czy opakowań tzw. wielomateriałowych, jak kartony na soki czy mleko (25 proc.).

U nich już działa system kaucyjny

System kaucyjny funkcjonuje, w różnej formie, tylko w 10 państwach europejskich: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia i Szwecja. Najczęściej są nim objęte opakowania z tworzyw sztucznych (głównie PET), metali (puszki aluminiowe) i szkła (butelki szklane).

Zobacz koniecznie - Segregacja odpadów. Co gdzie wrzucać?

Źródło: X-news/TVN

Z „Analizy możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań” (która powstała na zlecenie resortu środowiska i została opublikowana na początku tego roku) wynika, że w niektórych z państwach funkcjonuje prywatny podmiot, który obsługuje system kaucyjny (np. zrzeszenie producentów napojów). Przychody w tych systemach pochodzą z opłaty administracyjnej (płacą wprowadzający produkty w opakowaniach) lub z niezwróconej kaucji (trafia ona do operatora systemu zamiast do pobierającej jednostki handlowej). Z kolei w Finlandii system ten oparty jest na opłacie członkowskiej (system jest nieobowiązkowy i funkcjonuje opłata członkowska). W Szwecji natomiast właścicielem odpadów jest operator systemu, który czerpie dodatkowy dochód związany ze sprzedażą surowca.

To już pewne - znikną plastikowe talerzyki, sztućce i słomki
Pod koniec października Parlament Europejski przeważającą liczbą głosów poparł propozycję dyrektywy Komisji Europejskiej dotyczącą ograniczenia stosowania plastików jednorazowego użytku. Zdaniem Konfederacji Lewiatan przepisy w obecnym kształcie nie rozwiązują problemu zaśmiecania środowiska, a obawy budzą praktyczne implikacje i niejasność zapisów.

- Celem dyrektywy jest zmniejszenie ilości tych odpadów plastikowych, które zamiast trafiać do śmietników, są porzucane na ulicach i plażach. Choć jedynie 1 proc. plastików znajdywanych w ocenach pochodzi z Europy, to dla wszystkich jest oczywiste, że Unia powinna podjąć działania prewencyjne, ograniczające zanieczyszczanie środowiska przez wyroby z tworzyw sztucznych, a w istocie przez śmieci wszelkiego rodzaju - zaznaczają eksperci Konfederacji Lewiatan.

Projekt KE wprowadza zakaz obrotu 10 produktami z plastiku, które są stosowane jednorazowo i dla których istnieją bezpieczne dla środowiska zamienniki. Są to patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżeczki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka, patyczki do balonów. PE rozszerzył tę listę o torby i opakowania z oxo-degradowalnego plastiku oraz o styropianowe pojemniki na żywność.

Inne propozycje to obligatoryjne ograniczenie stosowania pojemników na żywność typu fast food, ścisłe normy konstrukcji jednorazowych pojemników na napoje i konieczność odpowiedniego oznakowania grupy kolejnych produktów.

Do 2025 roku Unia Europejska chce osiągnąć poziom 90 proc. recyklingu dla butelek z tworzywa. W przypadku 8 grup produktów jednorazowego użytku (opakowania na żywność, owijki np. kanapek, pojemniki i kubki na napoje, wyroby tytoniowe, chusteczki nawilżane, balony i lekkie torby na zakupy) producenci mieliby od 2021 roku pokrywać w pełni koszty zbierania, transportu i przetwarzania odpadów tych produktów. - Innymi słowy, wprowadzoną przepisami o odpadach zasadę „zanieczyszczający płaci", a zanieczyszczającym jest w tym przypadku konsument, dyrektywa zastępuje zasadą „producent płaci" - zaznaczali niedawno eksperci Konfederacji Lewiatan.

Czy są Państwo za wprowadzeniem systemu kaucyjnego na plastikowe butelki? Czekamy na opinie.

Wideo - Śmieci "zatkały" rzekę w Rosji. Tysiące plastikowych butelek płynących korytem ułożyły się w tamę

Źródło: X-news/Ruptly

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Purysta
2018-11-15T15:16:36 01:00, Nie znanu:

Według mie powiny być materiał pet zwrotny za butelke 0.5 lita 10 grosz powyrzej 0.5 1litrq. 20 grosz 1.5 3 i powyrzej 30 groszy i bony za butelki w sklepię. Na zakupy

Powyżej ....

G
Gość
a Petru TERAZ już będzie na półkach hipermarkietów opychał swoje znudzone towarzyszki eks partyjne Liebmauer i Scheu-Wielgus za kaucję.
Wiadomo, mamona nie śmierdzi.
r
rd
Pobierać kaucje , przy okazji będzie dodatkowy zarobek dla biednych .
W tej chwila gospodarka odpadami w Toruniu to jest jedna wielka ściema .
h
hmm
Tylko że np. w Niemczech jak kupisz butelkę Coli w Hamburgu, a będziesz chciał oddać zużytą butelkę w Monachium to w każdym punkcie oddadzą Ci kaucję, a u nas można oddać butelki (szklane) tylko w miejscu zakupu i tylko z paragonem..z plastikami będzie tak samo. A jak jest problem ze zwrotem to ludzie dają sobie z tym spokój i wyrzucają te butelki.
E
Emilia

Wydaje mi się że w Polsce system ten by się sprawdził Chyba mało kto wywaliłby butle gdzieś, jeśli miałby dostać za nią kasę nawet symboliczną.

N
Nie znanu
Według mie powiny być materiał pet zwrotny za butelke 0.5 lita 10 grosz powyrzej 0.5 1litrq. 20 grosz 1.5 3 i powyrzej 30 groszy i bony za butelki w sklepię. Na zakupy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski