Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kat przyjechał do Bydgoszczy, aby ściąć głowę przestępcy. Na widowisko były bilety [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 28 MARCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 28 marca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 28 marca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 28 marca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 28.03 w Bydgoszczy.

1894: na dziedzińcu więziennym w Bydgoszczy odbyła się egzekucja poprzez ścięcie przez kata Reinholda głowy bydgoszczanina Hohma, mordercy na tle seksualnym trójki małych dzieci. O egzekucji informowały wcześniej plakaty, obok stołu katowskiego ustawiono trybunki, na których zasiedli widzowie, którzy wcześniej wykupili karty wstępu.

1908: „Dziennik Bydgoski” poinformował, że w Kanale Bydgoskim rybak złowił w sieć dużych rozmiarów fokę (nazwaną psem morskim), ważącą około 100 kg. Przypuszczano, że ssak przedostał się do kanału, płynąc Wisłą, a następnie Brdą z Bałtyku.

1925: w Bydgoszczy powstała giełda drzewna celem konsolidacji przemysłu zachodniej części Polski oraz ułatwienia zaopatrzenia w ten surowiec. Biura giełdy mieściły się w dwóch wynajętych pomieszczeniach w budynku przy Nowym Rynku 8. Prezesem był Marian Namysł z Poznania. Była to jedyna tego typu giełda w Polsce. Działała do 1939 r., ale jej znaczenie było niewielkie z powodu dekoniunktury w handlu drewnem z Niemcami.

1927: rozporządzeniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, Bydgoszcz została zakwalifikowana do grupy największych miast kraju, w których urzędować miało prawo dwóch wiceprezydentów.

1928: przez Bydgoszcz przejechał międzynarodowy rajd motocyklowy z Kolonii do Budapesztu.

1933: w Teatrze Miejskim z dwugodzinnym recitalem nagrodzonym wielkimi oklaskami i żądaniami bisów wystąpiła Hanka Ordonówna. To była jej trzecia wizyta w Bydgoszczy. Poprzednia miała miejsce cztery lata wcześniej.

1962: w lokalu przy ul. Dworcowej 47 otwarty został długo oczekiwany, pierwszy w Bydgoszczy dobrze zaopatrzony w poszukiwane wyroby rzemieślnicze sklep pod popularną wówczas w Polsce nazwą „1001 drobiazgów”.

1965: do tragicznego zdarzenia doszło na basenie „Astorii”. Podczas kąpieli uczniów Zasadniczej Szkoły Odzieżowej utonął 18-letni chłopiec, uczeń III klasy.

1969: w kinie „Pomorzanin” rozpoczęto wyświetlanie polskiego filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski”. Bilety już wcześniej zostały wykupione na wszystkie seanse do końca kwietnia.

2004: miał miejsce ingres biskupa bydgoskiego, pierwszy w nowo powołanej diecezji. Podczas mszy św. w dawnej farze, która od tej chwili stała się katedrą, dotychczasowy biskup pomocniczy wrocławski Jan Tyrawa, przyjmując pastorał od nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka, stał się pierwszym biskupem bydgoskim.

2010: w Myślęcinku odbyły się mistrzostwa świata w biegach przełajowych, w których udział wzięło 500 zawodników z 58 krajów. Zdecydowany triumf odnieśli reprezentanci Kenii.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera