Wielu rajców stworzyłoby budżet inaczej, po swojemu, ale jakikolwiek by on nie był, cięcia finansowe są konieczne i nie da się ich uniknąć.
- Jest to budżet dosyć zachowawczy, ponieważ wiele naszych działań będzie zależało od tego, jakie wskaźniki przyjmie Sejm i Senat, o czy dowiemy się dopiero w marcu. Dlatego proszę o przyjęcie budżetu w takiej formie, w jakiej proponujemy - mówił jeszcze przed dyskusją i głosowaniem Ignacy Pogodziński, burmistrz Szubina.
I choć uchwała rzeczywiście przyjęta została jednogłośnie, to nie obyło się bez wielu zastrzeżeń radnych, którzy narzekali, że nie starczyło pieniędzy na wszystkie ich propozycje.<!** reklama>
Te potrzeby muszą poczekać
- Brakuje tutaj wiele ważnych, preferowanych przez nas inwestycji, jak na przykład budowa białego orlika czy świetlicy w Szkocji. Nie jest to budżet na miarę naszych oczekiwań, ale jest to budżet realny - mówiła Hanna Adamczewska.
- Przede wszystkim jest za mało pieniędzy na wiejskie drogi, również nasza świetlica wiejska wymaga już remontu, chociaż na razie przydałby się chociaż wiatrak na suficie - apelowała z kolei Maria Pianko
- Skoro trzeba oszczędzać, proponuję nie umarzać firmom podatków, - mówiła Elżbieta Dittrich.
Budżet gminy Szubin w tym roku wyniesie niecałe 65 milionów złotych, natomiast wydatki planuje się na nieco ponad 68 milionów złotych. Prawie 13 milionów złotych wydanych zostanie na inwestycje i zakupy inwestycyjne, a deficyt budżetu w kwocie ponad 3 milionów złotych pokryty zostanie z zaciągniętego kredytu. Sołectwa w tym roku otrzymają do dyspozycji 437 tysięcy złotych. Najwięcej gmina wyda na oświatę, bo ponad 25 milionów (z czego subwencja wyniesie 14 mln), co wzbudza coraz większe niezadowolenie.
Ile pieniędzy i na co?
- Powiem coś bardzo niepopularnego, ale radzę przyjrzeć się liczebności oddziałów w szkołach miejskich, może tam znalazłyby się jakieś oszczędności - mówił podczas sesji radny Stanisław Głowacki.
Ponad 14 milionów przeznaczonych zostanie na opiekę społeczną i ochronę zdrowia, ponad 5 na administrację publiczną i bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę przeciwpożarową, ponad 6 na rolnictwo i łowiectwo oraz transport i łączność, prawie 10 milionów na gospodarkę mieszkaniową, komunalna i ochronę środowiska.
Spośród najważniejszych inwestycji, zaplanowanych na rok 2012, jest budowa sieci wodociągowej w miejscowościach: Smolniki, Małe Rudy, Kornelin, Zazdrość i Skórzewo, przebudowa ulic przyległych do Rynku czy budowa bieżni tartanowej na stadionie w Szubinie.