
Aby obniżyć rachunki, warto zwrócić uwagę na nasze codzienne czynności, w tym na kąpiel. Wybór między wanną a prysznicem może mieć znaczący wpływ na koszty. Okazuje się, że prysznic może być o wiele tańszy nawet o połowę w porównaniu do kąpieli w wannie.

To wynika z wielu czynników, takich jak koszty wody i ścieków w danym miejscu, wielkość wanny i ilość wody potrzebnej do jej zalania, a także czasu spędzonego pod natryskiem. Korzyścią z wyboru prysznica jest możliwość skrócenia czasu kąpieli do minimum, co pozwala zaoszczędzić na zużyciu wody i wpłynąć pozytywnie na nasz budżet.

Obliczenie kosztu jednej kąpieli w wannie jest zadaniem trudnym, ponieważ zależy on od wielu czynników, w tym od ceny wody i kosztów odprowadzania ścieków, które różnią się w zależności od regionu. Ceny te ustalane są przez lokalne władze i zależą m.in. od dostępności wód powierzchniowych i podziemnych, gęstości zaludnienia oraz kosztów utrzymania sieci. Według danych za 2021 rok, najdroższa woda w miejskich sieciach wodociągowych występuje w województwach śląskim, dolnośląskim i małopolskim, a najtańsza w lubelskim i podlaskim. W 2022 roku ceny wody, wraz z kosztami odprowadzania ścieków, wahają się od około 6 złotych za 1 m sześc. do nawet 30 złotych za tę samą ilość.

Jeśli bierzemy pod uwagę, że jedna kąpiel w wannie może pochłonąć aż 100 litrów wody, to koszt jednej takiej kąpieli może być dość wysoki i powinno się zwrócić uwagę na sposoby oszczędzania wody w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel.