Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz szkolny sprzyja uczniowi

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
infografika Monika Wieczorkowska
Uczniowie odliczają dni do wakacji, a my sprawdzamy, ile dni wolnych od nauki czeka ich w roku szkolnym 2016/2017. Wyszło 174, licząc wszystkie weekendy, święta, ferie i wakacje. Ale na tym nie koniec...

[break]
Pierwszy nieco dłuższy weekend już w październiku, bo 14.10. w piątek przypada Dzień Edukacji Narodowej. Potem 4 dni szykują się na przełomie października i listopada z uwagi na Wszystkich Świętych (wtorek) i znów dłuższy weekend, bo Święto Niepodległości jest w piątek. Sporo luzu będzie pod koniec grudnia. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od piątku (23.12.) do niedzieli Nowego Roku, a po niej kolejny dłuższy weekend, bo ustawowo wolne Święto Trzech Króli w kalendarzu będzie w piątek.

Po trzech tygodniach nauki znów wolne. W poniedziałek (30.01.) rozpoczną się w Kujawsko-Pomorskiem ferie zimowe (2 tygodnie). Kolejne 6 dni laby czeka uczniów w kwietniu z okazji świąt wielkanocnych. No i pierwszy majowy weekend, który może potrwać aż 5 dni. W 2017 roku Boże Ciało będzie 15.06., więc w praktyce w wielu szkołach uczniowie mogą liczyć na 4 dni luzu. Rok szkolny zakończy się 30.06., a potem wielka laba, czyli 2 miesiące wakacji.

Pula dyrektorska

Wolnego może być jednak więcej, bo dyrektorzy szkół mają możliwość ogłoszenia dodatkowych dni, w których nie ma zajęć dydaktycznych.

Część dodatkowych wolnych dni ogłaszam w szkole podczas egzaminów, ale są też inne terminy. - Eugeniusz Sobieraj

- W szkołach podstawowych i zawodówkach limit wynosi do sześciu dni - mówi Teresa Lubas z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W gimnazjach do 8, a w liceach ogólnokształcących i technikach do 10 dni. Dyrektorzy mogą je ogłosić, gdy w szkole odbywają się egzaminy, ale też w inne dni, jeżeli uzasadnia to organizacja pracy. Muszą to jednak uzgodnić z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Dyrektorzy mogą, ale nie muszą, wykorzystać wszystkich dni dodatkowe.

- Najczęściej ogłaszam je podczas pisemnych matur (poziom podstawowym). Chodzi o to, by zapewnić komfort zdającym egzaminy - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor ZSO nr 3, w skład którego wchodzą III LO i Gimnazjum nr 47. - W tym roku szkolnym podczas egzaminów gimnazjalnych lekcje były, tyle że zaczynały się później. Nie wykluczam, że przyszłym roku dniem wolnym będzie 2 maja (wtorek). Wielu uczniów wyjeżdża wtedy z rodzicami na długi weekend i frekwencja w szkole najczęściej jest niska. Podobnie może być po Bożym Ciele. Taki dzień zaplanuję też na poniedziałek, 31 października. Zbieżne zdanie ma Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8 (SP nr 18 i gim. nr 33). - W podstawówce wykorzystuję wszystkie dodatkowe dni wolne, w gimnazjum jednego nie - mówi. - Część ogłaszam na czas egzaminów. Ale są też inne terminy. W 2017 r. lekcji w szkole nie będzie 2 maja i 16 czerwca.

Termin matur nieznany

Sprawdziliśmy też, czy znane są już terminy przyszłorocznych egzaminów gimnazjalnych i matur. - Centralna Komisja Egzaminacyjna pracuje nad harmonogramem - mówi Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku. - Terminy będą jeszcze uzgadniane z resortem edukacji i dyrektorami wybranych szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!