Chodzi o dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, będące do dyspozycji dyrektora każdej szkoły. Według obecnych przepisów, w szkołach podstawowych maksymalnie jest to 6 dni, w gimnazjach - 8, w liceach ogólnokształcących i technikach - 10, natomiast w zasadniczych szkołach zawodowych - 6.
Od nowego roku szkolnego ma się to zmienić. W projekcie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego ministerstwo edukacji proponuje, aby szkoły podstawowe miały do dyspozycji 8 wolnych dni, a nie jak dotychczas - 6. MEN wyjaśnia, że jest to konieczne z powodu egzaminu 8-klasisty. Ma on bowiem trwać trzy dni, tymczasem zniesiony już sprawdzian 6 klas był przewidziany tylko na jeden dzień.
Ósmoklasiści będą pisać testy z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz - od roku szkolnego 2021/2022 - także z przedmiotu do wyboru.
W uzasadnieniu rozporządzenia MEN proponuje, aby trzy dni z dyrektorskiej puli zostały przeznaczone właśnie na egzamin 8 klas. Kolejne trzy mają być zarezerwowane na rekolekcje wielkopostne. Dyrektor będzie mógł jeszcze rozdysponować dwa dni, w porozumieniu z radą szkoły.
W dodatkowych dniach wolnych od lekcji szkoła ma obowiązek organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Dla szkół branżowych I stopnia, które od września zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe, przewidziano maksymalnie sześć wolnych dni. Mają być one przeznaczone na przeprowadzenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Ten sam wymiar dotyczy szkoły branżowej II stopnia, która umożliwi absolwentom „branżówki” I stopnia kontynuację nauki oraz przystąpienie do matury. Sześć dni będzie również przysługiwało szkołom policealnym i placówkom kształcenia praktycznego.
Małgorzata Rozenek-Majdan: Edukacja moich synów jest dla mnie bardzo ważna.
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Zmiany nie są natomiast planowane w LO i technikach. Tutaj nadal dyrektorzy będą mogli zaplanować do 10 wolnych dni w roku szkolnym. Nowości dotyczą tylko szkół, które będą powołane w oparciu o nową ustawę prawo oświatowe, czyli 8-letniej podstawówki, 4-letniego LO, 5-letniego technikum i szkoły branżowej I stopnia. W wygaszanych gimnazjach oraz obecnie funkcjonujących jeszcze 3-letnich LO, 4-letnich technikach i ZSZ obowiązują dotychczasowe limity dodatkowych wolnych dni.
Projekt rozporządzenia reguluje również termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą rozpoczynać się w pierwszy powszedni dzień września. „Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września” - czytamy w projekcie. W tym roku będzie to więc poniedziałek, 4 września.
Zakończenie roku szkolnego przewidywane jest natomiast na pierwszy piątek przypadający po 20 czerwca.