Niebawem wielu z Was zacznie wypełniać plany urlopowe na kolejny rok. Warto zapoznać się z tym, jak w 2025 roku wypadają dni wolne i zaplanować sobie długie weekendy.
Dziewięć dni wolnych na Święta Bożego Narodzenia 2025?
W 2025 roku będzie dużo okazji do zorganizowania sobie sporej liczby dni wolnych kosztem niewielu dni urlopu. Najciekawiej wyglądają okolice Świat Bożego Narodzenia w 2025 roku po tym, jak Sejm uchwalił, że również Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia po raz pierwszy właśnie w 2025 (pod warunkiem, że zmiany przejdą do końca proces legislacyjny)
Wigilia w 2025 roku wypada w środę, po niej następują kolejne dwa dni ustawowo wolne od pracy - pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli zatem wypiszemy urlop w poniedziałek i wtorek (22 i 23 grudnia) zyskamy w sumie aż dziewięć dni wolnego. Sytuacja ta dotyczy oczywiście osób, których charakter pracy nie przewiduje pracy w weekendy i święta.
Dni wolne w 2025 roku. Nowy Rok, Trzech Króli, późna Wielkanoc
Wróćmy jednak do początku 2025 roku. Pierwszy dzień wolny od pracy, czyli Nowy Rok, przypada w środę. Zaledwie kilka dni później pojawi się okazja do wydłużonego weekendu, ponieważ Święto Trzech Króli wypada w poniedziałek.
Warto wiedzieć: Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, zostało ponownie ustanowione dniem wolnym od pracy w Polsce na mocy ustawy z 24 września 2010 roku. Wcześniej, w powojennej Polsce, było ono dniem wolnym do 1960 roku, kiedy to zniesiono je decyzją Sejmu PRL.
Na kolejne święto wolne od pracy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy kwietnia. Wielkanoc w 2025 roku wypada dość późno - 20 kwietnia.
Majówka 2025 - pracodawca musi oddać wolne za sobotę
Majówka w 2025 roku rozpocznie się w czwartek, a Święto Narodowe 3 Maja przypada w sobotę. W związku z tym pracodawca ma obowiązek przyznać dzień wolny za to święto. Wiele firm prawdopodobnie zdecyduje się na udzielenie tego dnia w piątek, 2 maja, co pozwoli na skorzystanie z 4-dniowego długiego weekendu.
W połowie sierpnia czeka nas kolejny długi weekend, ponieważ Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają w piątek. Z kolei 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, w 2025 roku obchodzimy w sobotę, co ponownie zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia innego dnia wolnego.
Kolejna szansa na przedłużony odpoczynek pojawi się w listopadzie, gdy Święto Niepodległości przypada we wtorek. Wzięcie jednego dnia urlopu pozwoli cieszyć się aż czterema dniami wolnymi.
Kalendarz dni wolnych na 2025 rok
1 stycznia (środa) - Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (czwartek) - Święto Pracy
3 maja (sobota) - Święto Konstytucji Trzeciego Maja
8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego
19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
24 grudnia (środa) - Wigilia Świąt Bożego Narodzenia
25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień świąt)
To warto wiedzieć o urlopie i dniach wolnych
Ile dni urlopu ci przysługuje? 20 dni - jeżeli jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat. 26 dni - jeżeli co najmniej 10 lat. Pamiętaj, że w staż pracy w tym przypadku możesz także wliczyć ukończoną szkołę i studia.
Zgodnie z Kodeksem pracy za święta przypadające w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. W przypadku świąt wypadających w sobotę pracodawca musi oddać wolne innego dnia.
Sejm podczas głosowania w środę, 27 listopada przyjął propozycję Lewicy, by Wigilia od 2025 roku była dniem wolnym od pracy. Więcej o tym piszemy w osobnym artykule.
