https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj sobie długie weekendy w 2025! Kalendarz dni wolnych w przyszłym roku

Michał Sierek
Posłowie zmienili przepisy dotyczące dni wolnych. Od 2025 roku na liście znajdzie się również Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź, jak wypada Wigilia oraz inne dni wolne od pracy w przyszłym roku. Kiedy warto wziąć urlop, by zyskać sporo dni wolnych?
Posłowie zmienili przepisy dotyczące dni wolnych. Od 2025 roku na liście znajdzie się również Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź, jak wypada Wigilia oraz inne dni wolne od pracy w przyszłym roku. Kiedy warto wziąć urlop, by zyskać sporo dni wolnych? Pixabay
Sprawdź jak wypadają dni wolne od pracy w całym 2025 roku. Po nowelizacji przepisów dniem ustawowo wolnym stanie się również Wigilia (jeśli zmiany w takiej formie zaakceptuje Senat i podpisze prezydent). Kalendarz w przyszłym roku jest bardzo korzystny - wystarczy wziąć dwa dni urlopu w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, by mieć aż dziewięć dni wolnego! Kiedy jeszcze warto wypisać urlop i cieszyć się długim weekendem? Oto kalendarz dni wolnych na 2025 rok.

Niebawem wielu z Was zacznie wypełniać plany urlopowe na kolejny rok. Warto zapoznać się z tym, jak w 2025 roku wypadają dni wolne i zaplanować sobie długie weekendy.

Dziewięć dni wolnych na Święta Bożego Narodzenia 2025?

W 2025 roku będzie dużo okazji do zorganizowania sobie sporej liczby dni wolnych kosztem niewielu dni urlopu. Najciekawiej wyglądają okolice Świat Bożego Narodzenia w 2025 roku po tym, jak Sejm uchwalił, że również Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia po raz pierwszy właśnie w 2025 (pod warunkiem, że zmiany przejdą do końca proces legislacyjny)

Wigilia w 2025 roku wypada w środę, po niej następują kolejne dwa dni ustawowo wolne od pracy - pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli zatem wypiszemy urlop w poniedziałek i wtorek (22 i 23 grudnia) zyskamy w sumie aż dziewięć dni wolnego. Sytuacja ta dotyczy oczywiście osób, których charakter pracy nie przewiduje pracy w weekendy i święta.

Dni wolne w 2025 roku. Nowy Rok, Trzech Króli, późna Wielkanoc

Wróćmy jednak do początku 2025 roku. Pierwszy dzień wolny od pracy, czyli Nowy Rok, przypada w środę. Zaledwie kilka dni później pojawi się okazja do wydłużonego weekendu, ponieważ Święto Trzech Króli wypada w poniedziałek.

  • Warto wiedzieć: Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, zostało ponownie ustanowione dniem wolnym od pracy w Polsce na mocy ustawy z 24 września 2010 roku. Wcześniej, w powojennej Polsce, było ono dniem wolnym do 1960 roku, kiedy to zniesiono je decyzją Sejmu PRL.

Na kolejne święto wolne od pracy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy kwietnia. Wielkanoc w 2025 roku wypada dość późno - 20 kwietnia.

Majówka 2025 - pracodawca musi oddać wolne za sobotę

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w czwartek, a Święto Narodowe 3 Maja przypada w sobotę. W związku z tym pracodawca ma obowiązek przyznać dzień wolny za to święto. Wiele firm prawdopodobnie zdecyduje się na udzielenie tego dnia w piątek, 2 maja, co pozwoli na skorzystanie z 4-dniowego długiego weekendu.

W połowie sierpnia czeka nas kolejny długi weekend, ponieważ Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają w piątek. Z kolei 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, w 2025 roku obchodzimy w sobotę, co ponownie zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia innego dnia wolnego.

Kolejna szansa na przedłużony odpoczynek pojawi się w listopadzie, gdy Święto Niepodległości przypada we wtorek. Wzięcie jednego dnia urlopu pozwoli cieszyć się aż czterema dniami wolnymi.

Kalendarz dni wolnych na 2025 rok

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok

  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc

  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy

  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji Trzeciego Maja

  • 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego

  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało

  • 15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych

  • 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości

  • 24 grudnia (środa) - Wigilia Świąt Bożego Narodzenia

  • 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie

  • 26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień świąt)

To warto wiedzieć o urlopie i dniach wolnych

  1. Ile dni urlopu ci przysługuje? 20 dni - jeżeli jesteś zatrudniony krócej niż 10 lat. 26 dni - jeżeli co najmniej 10 lat. Pamiętaj, że w staż pracy w tym przypadku możesz także wliczyć ukończoną szkołę i studia.

  2. Zgodnie z Kodeksem pracy za święta przypadające w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. W przypadku świąt wypadających w sobotę pracodawca musi oddać wolne innego dnia.

  3. Sejm podczas głosowania w środę, 27 listopada przyjął propozycję Lewicy, by Wigilia od 2025 roku była dniem wolnym od pracy. Więcej o tym piszemy w osobnym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski