
22 lutego 1927 roku wieczorem wybuch pożar w fabryce „Kabel Polski” przy ul. Fordońskiej na ówczesnych Kapuściskach Małych. Zakład w ciągu nocy spłonął w całości. Straty sięgnęły 1,5 mln złotych. Po latach ujawniono, że prawdopodobnie było to świadome podpalenie w celu uzyskania zawyżonego odszkodowania, które wypłacono ostatecznie w kwocie 3 mln zł.

22 lutego 1942 roku ukazała się odezwa hitlerowskiego gauleitera Pomorza Gdańskiego Alberta Forstera wzywająca mieszkańców m.in. Bydgoszczy do masowego wpisywania się na niemiecką listę narodowościową. Do końca wojny na listy NLN obejmujące cztery kategorie wpisało się 81 632, tj. ok. 66 proc. mieszkańców Bydgoszczy. Przeważająca większość, 62 783 osoby wpisane do III grupy NLN otrzymały status tzw. eingedeutschów.

22 lutego 1945 roku zapadła decyzja, że stolicą nowo powstałego województwa pomorskiego (obejmującego także Gdańsk i okolice) zostanie Bydgoszcz.

22 lutego 1954 roku w Bydgoszczy zakończyła się akcja składania przez księży ślubowań na wierność Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ślubowanie takie wobec alternatywy odsunięcia od obowiązków duszpasterskich złożyli wszyscy bydgoscy księża – nikt się nie wyłamał.