Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium Expressu: 18 listopada w Bydgoszczy

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się w Bydgoszczy 18 listopada przed laty.

18 listopada 1370 roku po koronacji Ludwika Węgierskiego na króla Polski miasto Bydgoszcz i kasztelania bydgoska stały się własnością księcia słupskiego Kaźko.

18 listopada 1923 roku po raz drugi do Bydgoszczy przyjechał znany kompozytor i dyrygent Feliks Nowowiejski, późniejszy patrona Akademii Muzycznej. Nowowiejski wystąpił w sali Katolickiego Miejskiego Seminarium Nauczycielskiego przy ul. Seminaryjnej 3 podczas koncertu organowego zorganizowanego przez sekcję muzykologiczną Towarzystwa Muzycznego w 5. rocznicę odzyskania niepodległości.

18 listopada 1936 roku przez Bydgoszcz ok. godz. 18 wieczorem przejechał pociąg, w którym znajdował się prezydent RP Ignacy Mościcki jadący na polowanie wraz ze świtą i zaproszonymi gośćmi do Runowa Krajeńskiego. Na peronie w czasie postoju pociągu gościa witali przedstawiciele władz miasta i wojska z gen. Chmurowiczem na czele.

Przeczytaj: 11 listopada 1918 r. Bydgoszczanie nie mieli pojęcia, co dzieje się w Warszawie

18 listopada 1954 roku w oddanym do użytku po długim remoncie hotelu „Orbis”, w sali Malinowej odbyło się przedstawienie Warszawskiego Teatru Satyryków pt. „Siedem grzechów głównych” z udziałem m.in. Tadeusza Fijewskiego i Kazimierza Brusikiewicza.

18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy miały miejsce wydarzenia określane jako protest społeczny, w czasie którego zniszczono m.in. zagłuszarkę zachodnich rozgłośni radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego. Podczas procesu sądowego na początku 1959 roku za chuligańskie wybryki kilkanaście osób skazanych zostało na kary pozbawienia wolności.

18 listopada 1961 roku w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej miało miejsce spotkanie ze znanym aktorem Gustawem Holoubkiem organizowane przez Klub Młodzieżowy „Salamandra”.

18 listopada 1963 roku po raz pierwszy na obchody Dnia Nauczyciela do Bydgoszczy przyjechał minister oświaty. Wacław Tułodziecki spotkał się z bydgoskimi nauczycielami w nowo wybudowanej staraniem Centralnej Rady Związków Zawodowych szkole tysiąclatce nr 47 przy ul. Buczka (dziś Czartoryskiego).

18 listopada 1965 roku oddano do użytku pawilon usługowo-biurowy przy ul. Długiej róg ul. Podwale po trzech latach budowy. Znalazły tam pomieszczenie biura m.in. Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczej, kwiaciarnia i kawiarenka.

18 listopada 1969 roku miało miejsce tragiczne zdarzenie na terenie internatu Technikum Przemysłu Spożywczego przy ówczesnej ul. Hanki Sawickiej (dziś Mazowieckiej). Dwie 17-letnie uczennice zaczadziły się podczas wieczornej kąpieli, która była zabroniona z uwagi na przeprowadzaną wymianę instalacji i niebezpieczeństwo wydzielania się tlenku węgla.
18 listopada 1973 roku wieczorem w Teatrze Polskim uczestnicy porannego czynu partyjnego w nagrodę obejrzeli wystawianą także w ramach czynu partyjnego przez aktorów miejscowego teatru spektakl „Na szkle malowane” Ernesta Brylla.

18 listopada 1990 roku do Bydgoszczy na przedwyborczy więc przyjechał premier rządu RP Tadeusz Mazowiecki, kandydat na prezydenta. Z działaczami „Solidarności” spotkał się w Urzędzie Wojewódzkim, z mieszkańcami w Filharmonii Pomorskiej. Po południu Mazowiecki udał się na wiec do Torunia. W wyborach, które odbyły się 25 listopada, Mazowiecki odpadł w pierwszej turze.

18 listopada 1995 roku w mieszkaniu przy ul. Orlej na bydgoskim Szwederowie doszło do zabójstwa w trakcie rodzinnej sprzeczki. 29-letnia kobieta ugodziła nożem w okolice serca swojego męża, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Dwa lata później Sąd Wojewódzki skazał kobietę na 3 lata pozbawienia wolności, dokonując nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!