Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 8 kwietnia: Nowy Fordon - zburzyć więzienie, a na jego miejscu postawić 22- i 24-piętrowe wieżowce

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 8 kwietnia: Nowy Fordon - zburzyć więzienie, a na jego miejscu postawić 22- i 24-piętrowe wieżowce
Kalendarium bydgoskie na 8 kwietnia: Nowy Fordon - zburzyć więzienie, a na jego miejscu postawić 22- i 24-piętrowe wieżowce Pixabay / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 8 kwietnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

8 kwietnia 1678 roku w bydgoskim kolegium jezuitów wygłoszony został „Dialog na Wielki Piątek”, jedno z pierwszych publicznych przedstawień teatralnych w mieście.

8 kwietnia 1897 roku miało miejsce zatwierdzenie projektu budowy pierwszej stacji wodociągów miejskich w Lesie Gdańskim.

8 kwietnia 1917 roku w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy, w wieku 81 lat zmarł w Bydgoszczy założyciel fabryki obuwia „Leo”, późniejszej „Kobry”, Wiktor Weynerowski.

8 kwietnia 1921 roku do Bydgoszczy przybył z Grudziądza dowódca Błękitnej Armii, gen. Józef Haller. Noc spędził w hotelu „Pod Orłem”, dokonał inspekcji szpitali i PCK, po czym odjechał do Poznania.

8 kwietnia 1937 roku Zarząd Miasta podpisał zobowiązanie wobec ofiarodawczyni, wdowie po Leonie, Franciszce Wyczółkowskiej polegające na tym, że w związku z przejęciem daru w postaci zbioru prac Leona Wyczółkowskiego otoczy je szczególną opieką, m.in. będą one eksponowane w całości i zostanie powołane kuratorium do opieki nad nimi, do czego nigdy nie doszło.

8 kwietnia 1958 roku po erygowaniu przez prymasa Polski, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. rozpoczęła się budowa kaplicy na Jachcicach przy ul. Saperów, przekształconej po latach w kościół. Dziś w tym miejscu znajduje się nowa świątynia.

8 kwietnia 1972 roku w Biurze Wystaw Artystycznych odbyła się publiczna debata nad planem budowy osiedla nowy Fordon autorstwa projektantów z Katowic: Jerzego Szaflarskiego, Aleksandry Lekkiej, Aleksandra Gałkowskiego i Stanisława Smolarskiego, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Według tego planu 20 odrębnych jednostek mieszkaniowych wyposażonych zostało w pełny zespół obiektów towarzyszących i wkomponowanych w leśne polanki. Dzielnicę łączyć miała bezkolizyjna obwodnica. Architekci wytyczyli szeroki 100-metrowy pas pod połączenia drogowe, kolejowe i tramwajowe. W środku osiedla miało powstać wielkie centrum handlowo-usługowo-kulturalne z hotelem, kinem, teatrem i aż 7 szpitalami. Na skarpie stanąć miał kolejny wielki pomnik walki i męczeństwa. Wokół Starego Rynku w Fordonie pozostać miała tylko najcenniejsza zabudowa, uzupełniona „drapaczami chmur”, jak wówczas mówiono, czyli wieżowcami liczącymi 22 i 24 piętra (do wyburzenia przeznaczono m.in. więzienie i obecny kościół św. Jana). Pierwsze bloki osiedla w Fordonie oddano do użytku 10 lat później.

8 kwietnia 1992 roku radni Sejmiku Samorządowego Województwa Bydgoskiego po serii głośnych publicznych wpadek przewodniczącego sejmiku, Leszka Smolińskiego z Nakła, przyjęli jego rezygnację z zajmowanego przez dwa lata stanowiska.

Dojrzalsi - nowy program skierowany do seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kalendarium bydgoskie na 8 kwietnia: Nowy Fordon - zburzyć więzienie, a na jego miejscu postawić 22- i 24-piętrowe wieżowce - Express Bydgoski